Wiedza & Doświadczenie
En

Aparaty CPAP

Aparaty CPAP stanowią podstawowe leczenie pacjentów z ciężką i umiarkowaną postacią bezdechów. Działanie aparatu polega na wytwarzaniu dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych. Umieszczony na noc przy łóżku aparat wtłacza powietrze do dróg oddechowych przez elastyczną rurę z maską, którą należy założyć dookoła nosa lub nosa i ust. Dodatnie ciśnienie powietrza wpływa na utrzymanie drożności górnych dróg oddechowych. W przypadku pojawienia się bezdechu aparat stopniowo podwyższa ciśnienie powietrza do wartości, przy której bezdech ustępuje. Dzięki temu mechanizmowi następuje prawidłowy przepływ powietrza w czasie snu. Pacjent śpiący z maską CPAP jest też stale monitorowany przez urządzenie, a dane dotyczące snu są nagrywane w pamięci aparatu i mogą następnie być przekazane lekarzowi prowadzącemu. Niektóre aparaty pozwalają na bezprzewodową komunikację i transmisję danych bezpośrednio do specjalisty, który czuwa nad właściwym przebiegiem leczenia.

 

Prawidłowa diagnoza i dobór odpowiedniego aparatu CPAP z maską maksymalizują efekty terapii. Leczenie za pomocą aparatu CPAP przywraca drożność górnym drogom oddechowym poprzez ich usztywnienie, podnosząc komfort życia. Zakup aparatu CPAP może być w dużej części refundowany przez NFZ (refundacja na poziomie około 1900 złotych).

 


Kto powinien być leczony przy użyciu aparatu CPAP?

Podstawowym wskazaniem do zastosowania aparatu CPAP jest obturacyjny bezdech senny (OBS). Dzięki temu, iż leczenie z wykorzystaniem tego urządzenia wyróżnia się całkowitym bezpieczeństwem, może zostać wdrożone jeszcze przed pełnym rozpoznaniem choroby ? na podstawie występujących objawów.

Leczeniu przy użyciu aparatu CPAP mogą zostać objęci zarówno dorośli, jak i dzieci. Nie ma przy tym górnej granicy wiekowej. Należy przy tym pamiętać, iż decyzję o najlepszej drodze leczenia podejmuje specjalista ? lekarz laryngolog. Opiera się przy tym o wyniki przeprowadzonych badań, objawy wynikające z wywiadu z pacjentem oraz ogólny stan zdrowia chorego.

Czy CPAP wyleczy mnie z bezdechów?

Leczenie przy wykorzystywaniu aparatów CPAP stanowi bezpieczną alternatywę dla terapii farmakologicznej, a w pewnym zakresie nawet dla zabiegów korygujących wady anatomiczne górnych dróg oddechowych. Poprzez udrożnienie dróg oddechowych skutecznie eliminuje epizody bezdechu sennego, a co za tym idzie przywraca prawidłową strukturę snu i znacznie podnosi komfort życia pacjenta.

Znaczącą poprawę chorzy odczuwają już po kilku nocach używania aparatu CPAP. Eliminacja chrapania i bezdechów wiąże się z lepszym dotlenieniem krwi i mózgu oraz zmniejszeniem czasu trwania snu płytkiego na rzecz faz snu głębokiego. Ponadto ustępuje senność dzienna, rozkojarzenie, osłabienie koncentracji i nerwowość. Na dłuższą metę leczenie aparatem CPAP pozwala m.in. ustabilizować ciśnienie krwi.

Jak często muszę korzystać z aparatu CPAP?

Najlepsze efekty uzyskujemy, gdy stosujemy aparat CPAP każdej nocy. Wystarczy włączyć urządzenie przed snem i wyłączyć po odpoczynku. To bardzo istotne, by poddawać się pod działanie urządzenia przez minimum 5 godzin każdej doby. Jeśli pacjent ma zwyczaj ucinać sobie drzemki w ciągu dnia, w tym czasie również powinien uruchomić aparat CPAP.

Pierwsza kontrola powinna odbyć się po 1-3 miesiącach regularnego używania aparatu CPAP. Jeśli na podstawie wywiadu, ogólnych badań, a gdy jest to możliwe ? zapisów z urządzenia ? lekarz potwierdzi pozytywny wpływ leczenia na zdrowie pacjenta, należy terapię kontynuować.

Do lekarza należy zgłosić się wcześniej, jeśli pacjent zauważy u siebie brak poprawy (nieustępujące chrapanie i bezdech), nadmierną senność czy inne niepokojące objawy.

Ile kosztuje aparat CPAP?

Cena aparatów CPAP zależy od parametrów technicznych urządzenia. Zasadniczo dzielimy je na stałociśnieniowe oraz automatyczne.

Za prosty aparat stałociśnieniowy zapłacimy około 2 tys. zł. Aparaty CPAP automatyczne są droższe ? od 3 tys. do nawet 6 tys. zł. Posiadają jednak więcej funkcji oraz udogodnień, takich jak m.in. wytrzymały akumulator czy port USB pozwalający na ładowanie w podróży. Droższe urządzenia są też mniejsze i lżejsze.

Warto też pamiętać o możliwości częściowej refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia. Alternatywą dla zakupu aparatu CPAP jest jego wypożyczenie. To też dobry sposób na przetestowanie, czy w przypadku konkretnego pacjenta terapia przynosi pożądany skutek. W późniejszym czasie urządzenie można kupić na własność.

Czy mogę stosować aparat CPAP, jeśli mam kłopot z oddychaniem przez nos?

Wady anatomiczne górnych dróg oddechowych oraz występowanie innych nieprawidłowości, np. polipów czy przerośniętych małżowin nosowych) to jedne z wielu przyczyn występowania bezdechu sennego. Jednym z objawów w tym wypadku jest utrudnione oddychanie przez nos. Do tego może występować np. spanie z otwartymi ustami.

Osoby mające kłopot z oddychaniem przez nos jak najbardziej mogą leczyć się aparatem CPAP. Kluczowy jest właściwy dobór maski. Dzielimy je na nosowe ? obejmujące przestrzeń od nasady nosa po górną wargę ? oraz twarzowe. W tym przypadku powinna to być maska twarzowa ? obejmująca zarówno nos, jak i usta. Warto też rozważyć zakup aparatu CPAP wyposażony w nawilżacz, który zapobiega przesuszeniu błon śluzowych.

Aparaty CPAP
Proces leczenia

Śpij i daj spać innym!
Zrób pierwszy krok
do zdrowego snu.

Plan leczenia