Wiedza & Doświadczenie
En

Dlaczego chrapiesz?

Najprościej mówiąc, chrapanie to informacja o tym, że śpiąca osoba ma problem ze swobodnym przepływem powietrza przez drogi oddechowe. Chrapanie pojawia się, kiedy luźne tkanki znajdujące się na drodze powietrza, którym oddychamy, poruszają się i wibrują. Podczas snu dochodzi do zwiotczenia mięśni i zwężenia cieśni gardła. W związku z tym przepływające powietrze może wywoływać drgania ścian gardła, których efektem jest chrapanie.

Bardzo ważna jest prawidłowa drożność nosa. Można to zaobserwować w czasie zwykłego przeziębienia, kiedy dochodzi do zablokowania nosa. Wynikiem takiej blokady jest nasilone chrapanie. Najlepiej widoczne jest to u małych dzieci które niemal zawsze chrapią przy katarze

Czy chrapanie jest niezdrowe?

Chrapanie nie jest obojętne dla chorego. Nieprawdą jest, że chrapiący przede wszystkim szkodzi osobom, które przez niego nie mogą zmrużyć oka. Chrapanie zakłóca normalny sen i powoduje, że odpoczynek nocny staje się niewystarczający i nieefektywny. Trudniej jest się  skoncentrować, a zmęczenie wpływa negatywnie na efektywność w pracy czy zdolność prowadzenia samochodu. Podczas chrapania dochodzi do gorszego dotlenienia organizmu, a po przebudzeniu osoba chrapiąca odczuwać może bóle głowy, zmęczenie, senność. Najnowsze badania potwierdzają, że samo chrapanie nie pozostaje bez wpływu na serce i naczynia – może powodować podwyższenie wartości ciśnienia tętniczego, wpływać negatywnie na układ sercowo-naczyniowy, a także na funkcjonowanie mózgu pacjenta.

Najważniejsze jednak jest to, że chrapanie jest pierwszym i podstawowym objawem u chorych z bezdechami. Podczas każdego okresu bezdechu mózg otrzymuje sygnał do obudzenia człowieka ze snu w celu przywrócenia normalnego oddychania i w konsekwencji sen jest wyjątkowo płytki i przerywany. Tak więc u osoby, u której występuje kilkadziesiąt bezdechów w czasie godziny snu, występuje również kilkadziesiąt wybudzeń ze snu, za każdym razem z licznymi dodatkowymi niekorzystnymi tego efektami. Przede wszystkim za każdym razem, kiedy występuje przerwa w oddychaniu, dochodzi do trwającego dłużej lub krócej niedotlenienia tkanek. Jednocześnie wzrasta ciśnienie tętnicze i przyspiesza czynność serca.

Konsekwencjami nieleczonego bezdechu mogą być liczne schorzenia ogólnoustrojowe. W  toku badań potwierdzono, że zaburzenia oddychania podczas snu mogą być przyczyną lub nasilać objawy już istniejących chorób, w tym:

  • nadciśnienia tętniczego,
  • nadciśnienia płucnego,
  • choroby niedokrwiennej serca – występowanie bezdechów zwiększa ryzyko zawału,
  • zaburzeń rytmu serca,
  • niewydolności serca,
  • zaburzeń krążenia mózgowego – występowanie bezdechów zwiększa ryzyko udaru,
  • nietolerancji glukozy, cukrzycy, zespołu metabolicznego.

Okazuje się, że wśród chorych cierpiących na nadciśnienie czy chorobę niedokrwienną serca dużą grupę stanowią osoby, u których występują zaburzenia oddychania podczas snu. Lekarze interniści, kardiolodzy, lekarze rodzinni coraz częściej kierują swoich pacjentów na badanie nocne w celu potwierdzenia lub wykluczenia choroby. Prawidłowe zdiagnozowanie bezdechów pozwala na rozpoczęcie terapii. Leczenie, poza poprawą komfortu życia, zmniejsza ryzyko zaostrzenia choroby niedokrwiennej serca, wystąpienia zawału czy udaru, a przez to przyczynia się do wydłużenia życia chorego!

Dodatkowo osoby cierpiące na zaburzenia oddychania podczas snu mogą również uskarżać się na przyrost masy ciała, poranne bóle głowy, problemy z pamięcią, depresję, nycturię (potrzebę częstego korzystania z łazienki w nocy) oraz impotencję.

Nie jesteś sam!

Statystycznie częściej chrapią mężczyźni. Szacuje się, że problem regularnego conocnego  chrapania dotyczy ok. 40% mężczyzn i 20% kobiet. Większość z nich wydaje tylko irytujące dźwięki o różnym natężeniu, które mogą być przerywane zmianą pozycji ciała, inni chrapią zawsze i w każdej pozycji.

Prawie połowa osób dorosłych chrapie przynajmniej od czasu do czasu.