Wiedza & Doświadczenie
En

Inhalacje inhalatorem AMSA i inhalatorem TAJFUN

Inhalacje AMSA i TAJFUN

Na czym polega inhalacja?

 

Dostarczanie leków i substancji leczniczych bezpośrednio do dróg oddechowych to wyjątkowo skuteczny sposób na poprawę zdrowia. Inhalacje sprawdzają się zarówno w leczeniu poważnych schorzeń dróg oddechowych, jak i profilaktyce przeziębień. W klinice Mille Medica wykonujemy specjalistyczne inhalacje AMSA i TAJFUN.

 

Poprzez inhalację rozumiemy dostarczenie substancji leczniczych do dróg oddechowych w formie aerozolu. To metoda terapeutyczna, która może być stosowana przez długi czas. Z tego względu pomocniczo wykorzystuje się ją nawet w przewlekłych chorobach, takich jak mukowiscydoza, astma oskrzelowa czy przewlekła obturacyjna choroba płuc.

 

Inhalacje znajdują zastosowanie nie tylko w procesie leczenia stanów chorobowych układu oddechowego, ale też np. przy schorzeniach ucha środkowego. Zdobyczą współczesnej medycyny są różne metody inhalacji – różnią się nie tylko zastosowaną substancją leczniczą, ale też wykorzystywanym sprzętem.

 

 

Inhalacje AMSA

 

Inhalacje AMSA zalecane są do leczenia przewlekłego i nasilonego zapalenia zatok, stanów zapalnych migdałka gardłowego, patologii trąbek słuchowych oraz przy zapaleniu ucha środkowego – szczególnie u dzieci, którym w uchu gromadzi się płyn powodujący problemy ze słuchem. Inhalacje przeprowadza się bezboleśnie i nieinwazyjnie za pomocą unikalnego inhalatora, przeznaczonego zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Działanie urządzenia opiera się na wprawieniu obecnego w nim aerozolu w wibracje i podaniu go pacjentowi przez specjalną końcówkę, co skutkuje przedostaniem się aerozolu z lekiem do ucha środkowego.

 

Inhalacje AMSA wykazują większą zdolność penetracyjną niż tradycyjne inhalacje. Dzieje się tak, ponieważ zastosowany w nich aerozol (wibroaerozol) został wzbogacony o energię pochodzącą z nałożenia fal akustycznych. Do tego ma on zwiększoną zdolność do sedymentacji (osadzania). Wibroareozol wraz z dobraną przez lekarza substancją leczniczą zostaje podany do dróg oddechowych pacjenta za pomocą cienkich rurek donosowych. Wprowadzany pod cyklicznym, krótkotrwałym nadciśnieniem dociera w miejsca, do których leki nie docierają w czasie standardowych inhalacji, np. do zatok przynosowych czy ucha środkowego przez trąbkę Eustachiusza.

 

Czy inhalacja pomaga na uszy?

Substancje lecznicze podawane przy zastosowaniu inhalacji AMSA docierają do zatok i ucha środkowego nawet przez otwory o minimalnej drożności. Badania wykazały, że są one nawet 100 razy skuteczniejsze w leczeniu stanów chorobowych niż podanie aerozolu w tradycyjny sposób. Tak zaawansowana penetracja skraca czas leczenia i przynosi lepszy efekt. O wysokiej skuteczności inhalacji AMSA świadczy chociażby fakt, iż bywają one zalecane jako alternatywa dla zabiegów operacyjnych, np. drenowania uszu.

 

Ile trwa inhalacja AMSA?

Rozpoczęcie leczenia przy zastosowaniu inhalacji AMSA wymaga konsultacji z lekarzem laryngologiem, a gdy będzie to konieczne – wykonania odpowiednich badań. Najczęściej jednak wykonuje się je w cyklach 10-dniowych, rzadziej 14 i 21-dniowych. Jeden zabieg trwa 15 minut. Wibroaerozol i zwykły aerozol podawane są na zmianę w sesjach 15-sekundowych.

 

Inhalacje AMSA nie wymagają specjalnego przygotowania. Sprawdzają się zarówno w leczeniu dorosłych, jak i dzieci. W przypadku najmłodszych dobrze jest, by dziecko miało ze sobą napój ze słomką. Co ważne, inhalacje należy wykonywać u osoby zdrowej. Infekcja stanowi przeciwwskazanie do leczenia tą metodą.

 

 

Inhalacje TAJFUN

Inhalacje TAJFUN wykorzystuje się głównie w leczeniu zatok nosowych, a także oskrzeli oraz płuc w chorobach takich jak astma czy alergia. Inhalacje wykonywane są przy użyciu sprzętu najnowszej generacji wyposażonego w funkcję wytwarzania wibroaerozolu – szczególnie użytecznego do leczenia stanów chorobowych zatok. Dodatkowo urządzenie zostało wyposażone w funkcję podgrzewania aerozolu (termoaerozol) – podnosi to komfort inhalacji i zapobiega wyziębieniu płuc.

 

Co to są inhalacje TAJFUN?

Podobnie jak w przypadku inhalacji AMSA, inhalacje TAJFUN opierają swoją skuteczność na mechanizmie rozproszenia cieczy przy pomocy fal ultradźwiękowych. Dzięki temu podane substancje lecznicze działają efektywniej i szybciej niż przy tradycyjnych inhalacjach. Dodatkowo stosuje się je także w leczeniu schorzeń oczu oraz skóry.

 

Wbudowany pulsator pozwala na tworzenie aerozolu wzbogaconego o falę elektroakustyczną, wykorzystywanego w leczeniu dróg oddechowych, gardła, krtani oraz zatok. Szacuje się, iż jego skuteczność jest wyższa od 50 do 500 razy od tradycyjnych nebulizatorów. Aby osiągnąć podobny wynik, należałoby wykonywać zwykłe inhalacje każdorazowo minimum przez 20 minut.

 

Co której godziny można robić inhalacje z TAJFUN?

Zarówno rodzaj i dawka substancji leczniczej, jak i częstotliwość oraz długość inhalacji TAJFUN ustalane są indywidualnie. Lekarz bierze pod uwagę wiek i stan zdrowia pacjenta, a także uzyskane wcześniej wyniki badań.

 

Inhalacje działają odkrztuszająco. Zasadniczo nie powinno się ich wykonywać później niż do 4 godzin przed snem. Zaleca się też odczekanie około godziny od posiłku. Wszystko zależy jednak od rodzaju schorzenia i charakteru leczenia. Kwestie tego typu najlepiej omówić z lekarzem.

 

 

Wyjaśniamy

Inhalacje domowe – z czego można zrobić inhalacje na kaszel?

Inhalacje AMSA i TAJFUN prowadzone są w specjalistycznych ośrodkach, takich jak klinika laryngologiczna Mille Medica w Warszawie. Ze względu m.in. na cenę aparatury, a często też jej gabaryt, rzadko który pacjent decyduje się na zakup tego typu urządzenia (choć oczywiście leczenie inhalacjami AMSA i TAJFUN może być prowadzone w warunkach domowych).

 

Na rynku dostępne są również tańsze inhalatory przeznaczone przede wszystkim do stosowania w domu. Dzielą się m.in. na tłokowe, pneumatyczne i ultradźwiękowe.

 

Czym różni się inhalator tłokowy od pneumatycznego?

Nebulizatory dzielą się ze względu na mechanizm działania.

 

Inhalatory pneumatyczne do podawania leków wykorzystują sprężone powietrze. Substancja lecznicza w aerozolu trafia do dróg oddechowych pacjenta poprzez specjalną maskę lub ustnik. Urządzenia tego typu dzielimy ze tłokowe (wykorzystujące sprężarkę elektryczną) oraz kompresorowe (wykorzystujące kompresor). Nebulizatory pneumatyczne ze względu na swoją niską cenę są najbardziej popularnym rozwiązaniem. Ich wadą jest dość duży hałas podczas pracy.

 

Inhalatory ultradźwiękowe to urządzenia wyposażone w generator fal dźwiękowych. To właśnie te fale wykorzystywane są do wytwarzania i podawania aerozolu do dróg oddechowych pacjenta. Wywołują efekt tzw. fontanny akustycznej, która roztwór ?rozrywa? i wznosi w powietrze. Nebulizatory ultradźwiękowe są bardzo ciche, jednak ich rozmiary są dość pokaźne.

 

Inhalatory membranowo-siateczkowe (MESH) ? nazywane sprzętem nowej generacji, w którym aerozol tworzony jest podczas transmisji substancji leczniczej przez perforowane, wprowadzone w wibrację membrany. Kompaktowe, ciche i skuteczne, wyróżniają się wydajną pracą. Niestety, do samodzielnego zakupu zniechęca ich bardzo wysoka cena.

 

Co istotne, wymienione powyżej urządzenia nie wymagają koordynacji wdechowo-wydechowej. Substancje lecznicze trafiają do dróg oddechowych nawet przy całkowicie biernej postawie pacjenta.

 

Czy robienie inhalacji jest zdrowe?

Inhalacje wpływają korzystnie na zdrowie. Wymieniając urządzenia zaprojektowane do szybkiego wprowadzania substancji leczniczych do dróg oddechowych pacjenta, należy też wspomnieć o tradycyjnych, domowych sposobach. Najprostszy polega na wdychaniu pary z gorącej wody, wlanej do miski z dodatkiem substancji leczniczej. W czasie takiej inhalacji dobrze jest nakryć głowę ręcznikiem. Taki domowy sposób może przynieść ulgę np. w bólu zatok wywołanym przeziębieniem, jednak nie będzie dobry przy zaawansowanym leczeniu. Tylko skorzystanie z nowoczesnych urządzeń ? zdobyczy współczesnej medycyny ? przyniesie pacjentowi rzeczywistą poprawę i pełne korzyści zdrowotne.