Wiedza & Doświadczenie
En

Konsultacje laryngologiczne

Konsultacje laryngologiczne

Przewlekły katar, nawracające anginy, ale też szumy uszne, a nawet chrapanie – to tylko niektóre z długiej listy dolegliwości, które wymagają konsultacji laryngologicznej. Doświadczeni lekarze z kliniki Mille Medica wykorzystują najnowszą, światową wiedzę, by leczyć szybko i naprawdę skutecznie.

 

Konsultacja laryngologiczna w Mille Medica – co obejmuje?

Liczne grono naszych laryngologów udziela specjalistycznych konsultacji z zakresu chorób głowy i szyi. Zapraszamy zarówno pacjentów zmagających się w obrębie nosa, uszu, gardła, krtani lub zatok z przewlekłymi dolegliwościami, jak i osoby, u których nagle pojawiły się objawy stanów zapalnych. W trakcie konsultacji lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem oraz badanie fizykalne niezbędne do postawienia diagnozy oraz zadecydowania o dalszym postępowaniu. Posiadamy wymagany sprzęt i kwalifikacje do wykonania pełnej diagnostyki w każdym przypadku wymagającym badania endoskopowego, badania USG, badania histopatologicznego czy rozpoznania w sytuacji występowania zaburzeń oddychania podczas snu.

 

Kiedy warto wybrać się do laryngologa? Infografika

 

Jedną z najważniejszych części konsultacji laryngologicznej jest badanie podmiotowe, czyli wywiad lekarski. Aby postawić trafną diagnozę, lekarz może zadać pacjentowi szereg szczegółowych pytań. Warto wcześniej przygotować się do takiej wizyty i ustalić m.in.:

  •       Od kiedy występuje dana dolegliwość
  •       Czy nasila się w jakichś konkretnych okolicznościach
  •       Czy podobny problem pojawił się już w przeszłości

Badanie przedmiotowe – wykonywane z użyciem wziernika nosowego lub endoskopu – jest całkowicie bezinwazyjne i niebolesne. Pozwala m.in. ocenić drożność dróg oddechowych oraz stwierdzić lub wykluczyć obecność wydzieliny, zbadać jej ilość, właściwości i barwę.

 

Czym się zajmuje lekarz otolaryngolog?

Otolaryngologia to dziedzina medycyny wyspecjalizowana w chorobach struktur zlokalizowanych w obrębie głowy i szyi. Podczas konsultacji laryngologicznej lekarz przede wszystkim ustala przyczynę dolegliwości, z jakimi zmaga się pacjent. Najczęściej udaje się to podczas prostego badania – przy użyciu wziernika lub endoskopu. Czasem konieczna jest pogłębiona diagnostyka.

W leczeniu wykorzystuje się różnego rodzaju metody, m.in. farmakoterapię (glikokortykosteroidy, antybiotyki itp.), zastosowanie aparatów CPAP (w leczeniu chrapania) czy aparatów słuchowych. Laryngolog-audiolog jest też specjalistą, który dobiera odpowiednie aparaty słuchowe dla pacjenta.

Leczenie laryngologiczne może też obejmować interwencję chirurgiczną. Wizja zabiegu nie powinna jednak przerażać – współczesna medycyna dysponuje metodami i narzędziami, które pozwalają na szybkie i mało inwazyjne usunięcie problemu. Obecnie większość zabiegów nie wymaga użycia skalpela. Dobrym przykładem jest leczenie chrapania i bezdechu sennego przy zastosowaniu plastyki podniebienia miękkiego. W praktyce sprowadza się to do krótkiego zabiegu laseroterapii lub radioterapii, po których pacjent nawet tego samego dnia może wrócić do domu.

 

Z jakimi problemami do laryngologa?

Istnieje bardzo długa lista wskazań do konsultacji laryngologicznej. Część z nich to dolegliwości czy przypadłości, które często bagatelizujemy lub nie traktujemy jak problemy wymagające leczenia. Wśród nich można wymienić m.in.:

  •       Przewlekły katar – uporczywy, ciężki do wyleczenia
  •       Nawracające zapalenia zatok
  •       Krwawienia z nosa
  •       Zapalenie gardła
  •       Wystąpienie dziwnej wydzieliny z nosa bądź uszu
  •       Ból ucha
  •       Szumy uszne
  •       Pogorszenie słuchu
  •       Zawroty głowy i zaburzenia równowagi
  •       Zapalenie gardła, oskrzeli i tchawicy
  •       Chrapanie i bezdech senny
  •       Oddychanie przez usta (pomimo braku kataru)
  •       Chrypa
  •       Przewlekły ból gardła
  •       Zaburzenia połykania
  •       Utrudnione oddychanie
  •       Nawracające bóle głowy
  •       Zaburzenia węchu i smaku
  •       Guzy szyi i głowy

W klinice Mille Medica w Warszawie pracuje liczne grono lekarzy wyspecjalizowanych w konkretnych dziedzinach laryngologii. Pozwala to na kompleksowe oraz indywidualne leczenie każdego pacjenta. Konsultacji udzielają laryngolodzy oraz laryngolodzy dziecięcy, foniatra (specjalista od zaburzeń w obrębie głosu), ale też m.in. neurochirurg oraz logopeda. Taki zespół pozwala na holistyczne podejście do każdego pacjenta – czasem bowiem konieczna jest np. konsultacja z innym specjalistą.

 

Jak wygląda laryngoskopia, rynoskopia itp.?

Struktury badane przez laryngologa nie zawsze są widoczne gołym okiem. Aby dokładnie obejrzeć m.in. krtań czy zatoki, specjalista potrzebuje odpowiednich narzędzi. W zależności od struktur, jakie należy obejrzeć, wykonywane są:

Laryngoskopia – badanie to pozwala na wykrycie wszelkich zmian patologicznych w obrębie gardła i krtani. Zamiast tradycyjnych lusterek krtaniowych, które u niektórych pacjentów wywołują odruch wymiotny, obecnie coraz częściej stosuje się laryngoskopy światłowodowe. Dzięki nim lekarz uzyskuje dokładniejszy obraz diagnostyczny, a samo badanie jest krótsze i bardziej komfortowe dla pacjenta. W czasie tej czynności możliwe jest znieczulenie błony śluzowej w celu zniwelowania odruchu wymiotnego.

Rynoskopia – badanie pozwala na ocenę stanu jamy nosowej oraz nosowej części gardła (rynoskopia przednia i tylna). Ta nieinwazyjna czynność diagnostyczna pozwala wykryć patologiczne zmiany jamy nosowo-gardłowej, np. polipy czy guzy, ocenić przegrodę nosową, wydzielinę oraz stan błony śluzowej nosa.

Otoskopia – proste, szybkie i nieinwazyjne badania, wykonywane przy użyciu otoskopu. Pozwala na ocenę bezpośredniego stanu ucha zewnętrznego, a pośrednio także ucha środkowego oraz błony bębenkowej. Badanie pozwala na obejrzenie struktur w dużym powiększeniu. W tym samym czasie laryngolog może też wykonać tzw. próbę Valsalvy w celu oceny drożności trąbki słuchowej.

 

Czy do laryngologa potrzebne jest skierowanie?

Aby zapisać się na pierwszą wizytę w ramach refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia, konieczne jest skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu. Dotyczy to zarówno konsultacji laryngologicznych dla dorosłych, jak i dla dzieci. Jednak oczekiwanie na taką wizytę może trwać nawet kilka miesięcy. W Mille Medica dobrze wiemy, że niektóre dolegliwości wymagają szybkiej interwencji. W naszej klinice nie wymagamy skierowania. Aby dostać się do laryngologa, wystarczy zadzwonić i zapisać się w wybranym terminie. Warto wcześniej sprawdzić cennik usług.