Wiedza & Doświadczenie
En

Zabiegi dermatologiczne

Dermatologia zabiegi

Wiele schorzeń skórnych wymaga interwencji chirurgicznej. Zwykle w grę wchodzą przede wszystkim względy medyczne, jednak dermatochirurgia pochyla się również na estetycznymi potrzebami pacjentów. W klinice Mille Medica korzystamy nie tylko z wieloletniego doświadczenia naszych lekarzy, ale też z najnowszej, specjalistycznej wiedzy i innowacyjnych rozwiązań światowej medycyny.

 

Jednym z zabiegów dermatologicznych najczęściej wykonywanych przy różnego rodzaju zmianach skórnych jest krioterapia dermatologiczna. To nieinwazyjny, szybki i bardzo skuteczny zabieg.

 

Na czym polega kriochirurgia?

Jak sama nazwa wskazuje, kriochirurgia to wymrażanie zmian skórnych. W trakcie zabiegu terapeutycznego tkanki poddawane są działaniu bardzo niskich temperatur – poniżej 0oC.  Jako substancja chłodząca najczęściej wykorzystywany jest ciekły azot. Proces ten przebiega dwuetapowo.

 

Etap pierwszy: niskie temperatury wywołują gwałtowny skurcz naczyń krwionośnych obwodowych i mięśni. Skutkiem tego zmniejsza się dopływ krwi do tkanek i spowalnia proces metaboliczny.

 

Etap drugi: naczynia krwionośne ulegają rozszerzeniu, co powoduje zwiększenie przepływu krwi. Skutkiem takiego działania jest napływ tlenu i substancji odżywczych do tkanek. Największą rolę odgrywa jednak wzrost poziomu mediatorów hamujących stan zapalny, który stanowi przyczynę zmian skórnych.

 

Krioterapia dermatologiczna przynosi bardzo korzystny dla skóry rezultat w postaci zniwelowania nacieku zapalnego. Pacjent odczuwa ulgę w bólu. Tkanki się regenerują, mięśnie rozluźniają, a dodatkowo dochodzi do stymulacji układu nerwowego i odpornościowego.

 

Wyróżniamy dwa rodzaje krioterapii: miejscową i ogólnoustrojową. W dermatologii najczęściej stosuje się tę pierwszą metodę.

 

Krioterapia miejscowa charakteryzuje się kierowaniem substancji chłodzącej na ograniczony obszar skóry. Zabieg trwa zwykle około 3 minut. Odmianą kriochirurgii jest kriodestrukcja. Wymrażanie i rozmrażanie wykonuje się kilkakrotnie w trakcie jednego cyklu. Specjalny aplikator przykładany bezpośrednio do skóry wywołuje zamrożenie struktur wewnątrzkomórkowych i uszkodzenie błon biologicznych. Takie zniszczenie tkanek jest niekiedy niezbędne w prawidłowym procesie leczenia, które przynosi trwały efekt.

 

Jakie zmian chorobowych można leczyć krioterapią?

Krioterapia dermatologiczna ma bardzo szeroki zakres zastosowań. Zmiany chorobowe leczone w Mille Medica za pomocą tej nowoczesnej metody to m.in.:

 

  • brodawki wirusowe (rąk, stóp)
  • kurzajki
  • nagniotki
  • brodawki łojotokowe
  • bliznowce
  • blizny przerosłe
  • róg skórny
  • włókniaki miękkie
  • przerost gruczołów łojowych
  • brodawki płciowe (kłykciny kończyste)
  • brodawki płaskie
  • mięczak zakaźny
  • rogowacenie słoneczne
  • leukoplakia błony śluzowej jamy ustnej
  • leukoplakia błony śluzowej narządów płciowych
  • choroba bowena
  • ziarniniak obrączkowaty
  • w niektórych przypadkach: rak podstawnokomórkowy, świerzbiączka guzkowa

 

Czy kriochirurgia boli?

Krioterapia to nieinwazyjny zabieg dermatologiczny, podczas którego nie stosuje się znieczulenia. W zdecydowanej większości przypadków nie wywołuje żadnych dolegliwości bólowych – pacjent może jedynie odczuwać lekkie pieczenie skóry podczas wymrażania.

 

Lekki ból oraz świąd może pojawić się na etapie wymrażania. Jest to jednak przejściowe i trwa krótko, po czym całkowicie ustępuje.

 

Jak długo goi się rana po wymrażaniu?

Krioterapia dermatologiczna jest często wybieraną alternatywą dla inwazyjnych zabiegów chirurgicznych. Bardzo ważną zaletą tej metody jest brak ran czy głębokich nacięć, które długo się goją i pozostawiają blizny. Jedyną pozostałością, jaka może (choć nie musi) pojawić się po zabiegu, jest pęcherz lub drobna ranka. Zwykle znika ona w ciągu kilku dni, maksymalnie dwóch tygodni.

 

Czy krioterapia może zaszkodzić?

Jak każdy inny zabieg, krioterapia dermatologiczna ma pewne przeciwwskazania. Lista okoliczności, w których lepiej zrezygnować z zabiegu, pokrywa się z ogólną listą przeciwwskazań charakterystyczną dla medycyny estetycznej.

 

Kriochirurgii nie stosujemy u pacjentek w ciąży i karmiących piersią. Z zabiegu rezygnujemy w przypadku ciężkich, przewlekłych schorzeń ogólnoustrojowych (np. cukrzycy, chorobach sercowo-naczyniowych, chorobach autoimmunologicznych) oraz aktywnych chorobach nowotworowych. Zabieg jest niewskazany u pacjentów powyżej 65. roku życia.

 

Dermatolodzy z Mille Medica przed wykonaniem jakiegokolwiek zabiegu przeprowadzają dokładny wywiad z pacjentem. Jeśli zachodzi taka potrzeba, zlecają wykonanie dodatkowych badań. Wszystko po to, by leczenie dostosować indywidualnie do potrzeb i stanu zdrowia każdej osoby. Dzięki temu mają pewność, że krioterapia przyniesie wyłącznie pozytywne skutki. Zabieg sam w sobie nie niesie ze sobą ryzyka powikłań.

 

Dermatochirurgia – usuwanie chirurgiczne

W niektórych przypadkach doświadczony dermatolog może uznać, że leczenie krioterapią będzie niewystarczające dla danego pacjenta. W takich sytuacjach w grę wchodzi usuwanie chirurgiczne znamion i innych zmian skórnych przy użyciu innych metod.

 

W leczeniu chorób skóry i tkanki podskórnej najczęściej wykorzystuje się metody takie jak laser CO2, elektrokoagulacja, a w ostateczności wycięcie znamienia czy innej zmiany za pomocą skalpela. Większość takich zabiegów wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym, a okres rekonwalescencji pacjenta trwa nieco dłużej niż w przypadku kriochirurgii.

 

Zabiegi dermatochirurgii wykonuje się także w celach diagnostycznych. Najczęstszą jest biopsja, czyli pobranie niewielkiej ilości materiału tkankowego w celu oceny histopatologicznej powstałej zmiany.