Dla osób w tej grupie konieczne jest przeprowadzanie pełnego badania nocnego.
Polisomnografia lub badanie aparatem Watch-PAT200
W przypadku jeśli w screeningowym badaniu snu (pulsoksymetria) zarejestrujemy odpowiednią ilość niedotlenień konieczne staje się wykonanie pełnego badania snu. Możliwe jest wykonanie badania w szpitalu (badanie polisomnograficzne w ramach NFZ) lub wygodne badanie które można wykonać w domu.
Wypożyczamy pacjentom nasz aparat Watch-PAT200 do zarejestrowania przebiegu snu podczas nocy we własnym łóżku. Podczas pełnego badania nocnego zapisywane są stadia snu, wzorzec oddychania, nasilenie chrapania i przerw w oddychaniu, pozom tlenu we krwi, czynność serca oraz reakcje fizjologiczne organizmu na bezdechy. Analiza wyniku pozwala na ostateczną ocenę stopnia nasilenia choroby i jest niezbędna do zaplanowania optymalnego leczenia.
Tomografia komputerowa
Wykonanie tomografii pozwala uzyskać przekroje i obraz 3D górnych dróg oddechowych, a więc dróg dla przepływającego powietrza w obrębie nosa i części gardła. Wynik badania umożliwia sprawdzenie drożności nosa i nosogardła. Badanie jest bezbolesne, trwa parę minut, wykonywane jest w pozycji leżącej. Obecnie często zlecane jest zamiennie badanie CBCT , w którym dawka promieniowania rentgenowskiego jest kilkakrotnie mniejsza niż w klasycznym badaniu.
Fiberoskopia
Fiberoskopia jest badaniem górnych dróg oddechowych, podczas którego bardzo cienkim i delikatnym endoskopem ogląda się nos, nosogardło, gardło i krtań. Możliwe jest także badanie tchawicy. Najnowsze fiberoskopy wyposażone są w kamerę, dzięki której obraz badanych narządów widoczny jest na monitorze i może być nagrywany. Lekarz może w trakcie badania pokazać pacjentowi przyczynę jego dolegliwości.
Fiberoskopia powoduje, że uwidaczniają się wszelkie zmiany, które mogą być niezauważone podczas zwykłego badania laryngologicznego, co umożliwia postawienie pełnej precyzyjnej diagnozy laryngologicznej. Badanie wykonuje się w pozycji siedzącej przez kilka minut i zwykle jest w pełni bezbolesne. Wraz z opisem badania pacjent otrzymuje płytę DVD z nagranym przebiegiem badania.
Rynomanometria
Rynomanometria jest badaniem służącym do oceny drożności nosa . Gdy drożność dróg nosowych jest zmniejszona, przepływ powietrza, a tym samym oddychanie są utrudnione. Należy sprawdzić, czy wynika to z nieprawidłowości w budowie anatomicznej np. krzywej przegrody nosowej czy ma miejsce na skutek chorób np. alergicznego nieżytu nosa. Rynomanometria jest badaniem nieinwazyjnym i polega na pomiarze ciśnienia w jamie nosowej podczas oddychania – dmuchania w rurki umieszczone w nosie.
Możliwości leczenia dla grupy II
Aparaty CPAP
Aparaty CPAP wykorzystują nowoczesną, jedną z najskuteczniejszych metod leczenia bezdechu sennego. Działanie aparatu polega na wytwarzaniu podczas snu stałego, dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych. Umieszczony każdorazowo na noc przy łóżku powoduje tłoczenie powietrza do dróg oddechowych przez elastyczną rurę z maską osadzoną dookoła nosa za pomocą czepca. Dodatnie ciśnienie powietrza wpływa na utrzymanie drożności górnych dróg oddechowych. Dzięki temu mechanizmowi następuje prawidłowy przepływ powietrza w czasie snu. Pacjent śpiący z maską CPAP jest stale monitorowany przez urządzenie. W przypadku pojawienia się bezdechu aparat stopniowo podwyższa ciśnienie powietrza do wartości, przy której bezdech ustępuje.
Prawidłowa diagnoza i dobór odpowiedniego aparatu CPAP z maską maksymalizują efekty terapii. Leczenie za pomocą aparatu CPAP przywraca drożność górnym drogom oddechowym poprzez ich usztywnienie, podnosząc komfort życia. Zakup aparatu CPAP może być w dużej części refundowany przez NFZ (nawet do poziomu 90% ceny 2100 zł).
Dieta
Jeśli masz nadwagę, pierwszym krokiem w kierunku skutecznego wyleczenia chrapania jest zrzucenie wagi. Nadmiar tkanki tłuszczowej w okolicach szyi naturalnie zmniejsza drożność górnych dróg oddechowych, utrudniając swobodny przepływ powietrza. Aby skutecznie i trwale wyeliminować pierwszą przyczynę chrapania w Twoim przypadku konieczna jest regularna współpraca z dietetykiem w zakresie zmiany nawyków i sposobu odżywiania.
Aparaty wewnątrzustne
Założenie aparatu wewnątrzustnego powoduje wysunięcie języka i szczęki dolnej (żuchwy) do przodu, a tym samym zwiększenie drożności dróg oddechowych dla przepływającego powietrza. W efekcie chrapanie nie występuje lub pojawia się rzadko, podobnie jak bezdechy podczas snu.
Aparaty wewnątrzustne podobne są do wyjmowanych aparatów ortodontycznych, a projektuje się je indywidualnie, dopasowując kształt dla każdego pacjenta. Należy je zakładać i przesypiać w nich każdą noc, jeśli aparat nie jest noszony, chrapanie czy bezdechy powrócą. Miękki materiał, z którego są wykonane aparaty umożliwia przełykanie, mówienie i picie bez konieczności ich zdejmowania. Są lekkie i niewielkich rozmiarów, łatwo każdorazowo zabrać je ze sobą w przenośnym pudełku.
Operacja przegrody nosa i małżowin nosowych
Septoplastyka to operacja przegrody nosowej. Jej celem jest przywrócenie prawidłowych uwarunkowań anatomicznych u osób z krzywą przegrodą nosową. Septoplastykę często wykonuje się równolegle z plastyką małżowin nosowych, jeśli ich przerost ogranicza drożność nosa pacjenta.
Lekarze naszej kliniki przeprowadzają septoplastykę techniką klasyczną lub endoskopową, ta ostatnia w odróżnieniu od metod konwencjonalnych pozbawiona jest niedogodności w postaci ograniczonej wizualizacji tylnej części jamy nosa podczas zabiegu oraz długiego dla pacjenta okresu rekonwalescencji po operacji. Zabieg polega na usunięciu skrzywionych fragmentów chrząstki i kości przegrody nosa oraz na precyzyjnym ustawieniu układu chrzęstno-kostnego przegrody w linii pośrodkowej.
Operację wykonujemy w znieczuleniu ogólnym. Czas trwania zabiegu oscyluje wokół 1.5 godziny, jednak zależny jest od stopnia skrzywienia przegrody. Pełna rekonwalescencja ma miejsce po upływie tygodnia od zabiegu. Septoplastyka znacząco poprawia jakość życia pacjentów, oddychanie przez nos oraz pomaga osobom zmagającym się z chrapaniem.
Operacja podniebienia
Operacja podniebienia służy poszerzeniu drogi oddechowej na poziomie gardła poprzez usunięcie nadmiaru błony śluzowej podniebienia wraz z częścią języczka. Zabieg można połączyć z usunięciem migdałków podniebiennych i nacięciem łuków podniebiennych w razie wystąpienia takiej potrzeby. Po operacji chrapanie i bezdechy znikają lub zostają znacząco ograniczone, co jest efektem usztywnienia podniebienia i poprawy przepływu powietrza w gardle.