wypryski na skórze

Wyprysk na skórze, krosty, zmiany na skórze, a nawet ropne wypryski – z takimi problemami pacjenci muszą zmagać się na co dzień, co wiąże się nie tylko z dyskomfortem, ale również poczuciem wstydu. Co powoduje takie problemy i jak sobie z nimi radzić?

Przyczyny powstania wyprysków na skórze

Mówiąc najprościej, wyprysk jest reakcją zapalną, która powstaje w wyniku działania jakiegoś czynnika zewnętrznego. Wyprysk może przyjąć postać ostrą, podostrą lub przewlekłą. Warto wiedzieć, że zmiany skórne to nie zawsze wypryski – przyjmują bowiem bardzo różną postać i mogą mieć przyczyny niezwiązane z reakcją zapalną – ale szerzej opowiemy o tym w poniższym artykule.

Wypryski na ciele – rodzaje zmian skórnych

Wyprysk kontaktowy

Powstaje poprzez kontakt z alergenami u osób uczulonych. Bardzo często substancją uczulającą jest nikiel, chemikalia stosowane w masowej produkcji lub składniki perfum. Jeżeli substancje drażniące bezpośrednio uszkodzą skórę, mamy wówczas do czynienia z wypryskiem kontaktowym z podrażnienia. Oznacza to, że wyprysk nie ma związku z uczuleniem, ale z działaniem samej substancji (na przykład z drażniącą farbą, smarem lub cementem). Wypryski kontaktowe pojawiają się raczej u osób dorosłych, częściej kobiet, które mają większą styczność z kosmetykami.

l Objawy wyprysków kontaktowych na skórze – przede wszystkim to silny świąd na skórze. Oprócz tego pojawiają się krostki, zaczerwienienie lub pęcherzyki. Skóra staje się również pogrubiała i może się łuszczyć.

Atopowe zapalenie skóry

To przewlekła choroba skórna, której towarzyszy świąd. Główną przyczyną AZS jest dysfunkcja bariery skórnej, która powoduje suchość, świąd i stan zapalny. Choroba może dotykać zarówno niemowlęta, starsze dzieci i osoby dorosłe. Źródłem AZS są geny, bo układ odpornościowy nieprawidłowo odpowiada na małe dawki antygenów, wytwarzając nadmiernie przeciwciała IgE, skierowane przeciwko alergenom. Właśnie przez to chory może reagować na bardzo różne alergeny środowiskowe, takie jak pyłki roślin, pokarmy czy sierść.

l Objawy AZS: zaczerwienienie, suchość skóry, świąd, powracające zakażenia bakteryjne. Zmiany skórne występują najczęściej w zgięciach łokciowych i kolanowych oraz na twarzy i szyi. Mogą pojawić się również na narządach płciowych.

wypryski na pleach

 

Trądzik

Trądzik to również choroba skóry, choć większość z nas kojarzy go wyłącznie z problemami na twarzy, zwłaszcza w okresie dojrzewania. Co ciekawe, trądzik to jedna z najczęstszych chorób skóry na świecie, która może występować u osób w każdym wieku. Rozróżniamy bardzo różne rodzaje trądziku, na przykład trądzik młodzieńczy (występujący w okresie dojrzewania), trądzik ropowiczy, gdzie pojawiają się ropne torbiele, trądzik skupiony (bardzo duże zaskórniki i nacieki). Im wcześniej zacznie się leczyć trądzik, tym większa szansa na całkowite wyleczenie.

Bardzo częstym problemem jest również trądzik na plecach, za który odpowiadają hormony i nadmierny łojotok. Podobnie, jak trądzik na twarzy, ten na plecach może wywołać niewłaściwa pielęgnacja skóry i źle dobrane kosmetyki.

Objawy trądziku: łojotok, ropne torbiele, zacieki, zaskórniki.

Wykwity skórne

To objawy skórne, które są wynikiem choroby skóry. Jest ich naprawdę sporo, a dzielimy ja na wykwity pierwotne oraz wykwity wtórne.

Do wykwitów pierwotnych zaliczymy:

Plamy – plamy są niewyczuwalne w dotyku, za to doskonale widoczne. Skóra zmienia barwę na ograniczonym odcinku. Plamy mogą mieć związek z zaburzeniami ukrwienia (a więc z poszerzania naczyń krwionośnych) lub unaczynienia (trwałe rozszerzenie naczyń włosowatych).

Grudki – wychodzą ponad powierzchnię skóry, a więc możemy rozróżnić je dotykiem. Ich wielkość waha się 1 mm do 1 cm. Grudki potrafią się ze sobą łączyć, tworząc tak zwane blaszki.

Guzki – to sporych rozmiarów wykwity, który częściej określamy mianem narośli. Ich wielkość przekracza zazwyczaj 1 cm wielkości.

Pęcherzyki i pęcherze – to wykwity zawierające płyn, ich wielkość może przekroczyć 1 cm.

Krosty – to wykwit wypełniony treścią ropną, wystający ponad skórę. Towarzyszy mu często zaczerwienienie.

Bąbel – ma porcelanowo-białą lub różową barwę. Bąble często swędzą, powstają bardzo szybko, ale znikają samoistnie, nie pozostawiając śladu.

Do wykwitów wtórnych zaliczamy między innymi:

Strupy – powstają w wyniku wysychania płynu surowiczego lub ropnego, który miesza się z rozpadły mi komórkami i bakteriami. Po strupach pozostają przebarwienia i blizny.

Owrzodzenia – mogą powstawać na skutek chorób naczyń żylnych lub tętniczych, urazów mechanicznych, rozpadu guzów. Po ustąpieniu owrzodzenia pozostanie blizna.

Jak leczyć wypryski na skórze?

Oczywiście zaleca się kontakt z lekarzem dermatologiem. Samodzielna próba leczenia chorób skórnych ma marne szanse powodzenia, a czasem może nawet pogorszyć stan skóry.

W przypadku kontaktowego zapalenia skóry pacjent otrzyma leki antyhistaminowe, zatrzymujące reakcje alergiczne. Zdarza się, że zapalenie zajmuje więcej niż 1/3 powierzchni skóry. Wówczas lekarz może zdecydować się na podanie kortykosterydów, choć stosowanie sterydów wiąże się ze skutkami ubocznymi.

Dodatkowo, w przypadku kontaktowego zapalenia skóry stosujemy punktowo różne żele i maści, które przynoszą ulgę swędzącej i wysuszonej skórze.

Leczenie w przypadku AZS – stosuje się maści i kremy natłuszczające oraz leki przeciwzapalne, takie jak akrolimus czy pimekrolimus. Aby zmniejszyć uczucie świądu, przepisuje się preparaty ze steroidami oraz preparaty antyhistaminowe. Chorzy na atopowe zapalenie skóry powinni pamiętać o regularnym natłuszczaniu i nawilżaniu skóry.

Leczenie trądziku zależy od jego rodzaju i również powinno zostać skonsultowane z dermatologiem. Chorym przepisuje się najczęściej odpowiednie leki, a także ustawia się indywidualną pielęgnacją skóry.

Leczenie wszelkich wykwitów skórnych i innych problemów związanych ze skórą zawsze powinno odbywać się w konsultacji z lekarzem.

Sprawdzone sposoby wypryski na skórze

To, o co możemy zadbać samodzielnie, to przede wszystkim odpowiednia pielęgnacja skóry.

Starajmy się unikać styczności z substancjami alergicznymi, a wprowadzając do codziennego użytku jakikolwiek nowy kosmetyk lub detergent, starajmy się wykonać próbę alergiczną. Przy stosowaniu tak silnie alergizujących substancji, jak na przykład henna, próbę należy wykonać przed każdym użyciem, na minimum 24 godziny przed zabiegiem.

Nie uszkadzajmy naskórka, używając zbyt mocnych peelingów oraz myjek.

Stosujmy kremy ochronne, a zwłaszcza te z bardzo wysokim filtrem. Wypryski i inne zmiany skórne wystawione na słońce mogą się zaognić. Najlepiej unikać opalania się i zbyt długiego przebywania na słońcu.

Zwróćmy uwagę na naszą dietę, która często ma wpływ na naszą skórę, zwłaszcza w przypadku trądziku. Unikajmy również alkoholu i tytoniu. Warto zapytać dietetyka o odpowiednie suplementy, które często łagodzą stany zapalane i zmniejszają poczucie świądu.

Osoby z AZS oraz kontaktowym zapaleniem skory powinny szczególnie dbać o nawilżanie. Pomocne będą kąpiele z dodatkiem specjalnych emulsji i płynów, przeznaczonych do skóry stopowej. Lepiej nie używać za to perfumowanych płynów do kąpieli. Skórę należy delikatnie osuszać ręcznikiem (nie pocierać) lub pozostawić do samodzielnego wyschnięcia.

Starajmy się nosić delikatną odzież z materiałów wysokiej jakości, aby dodatkowo nie podrażniać skóry.

[social_warfare]