Pacjent wymaga dokładnego badania laryngologicznego i neurologicznego w celu oceny porażonego nerwu i wykluczenia znanych przyczyn choroby.
W przypadku podejrzenia zmian w ośrodkowym układzie nerwowym wykonuje się tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny głowy.
Testy elektrofizjologiczne oceniające funkcje nerwu (elektroneurografia) i mięśni twarzy (elektromiografia) stanowią także przydatny element diagnostyki.
Zalecane są także badania podstawowe z krwi, a poza nimi bardzo istotna ocena w kierunku boreliozy.
Leczenie porażenie nerwu twarzowego w ostrej fazie
Leczenie powinno być podjęte tak szybko, jak to możliwe. Jeśli przyczyną jest przerwanie ciągłości nerwu (np. uraz, operacja guza leżącego w sąsiedztwie nerwu twarzowego), leczenie polega na operacyjnym przywróceniu ciągłości nerwu.
W przypadku innych przyczyn leczenie w ostrej fazie jest zachowawcze, tzn. pacjent przyjmuje leki i jest rehabilitowany.
Po wykluczeniu znanych przyczyn porażenia nerwu twarzowego (np. borelioza, półpasiec, zapalenie ucha środkowego, uraz) przyjmuje się, ze jest to porażenie typu Bella.
Ponieważ przyczyna porażenia Bella nie jest znana i w niektórych wypadkach wyleczenie następuje spontanicznie, tzn. bez użycia leków, trudno ocenić skuteczność powszechnie stosowanego leczenia. Dlatego proponowane leczenie może różnić się w zależności od ośrodka.
Zasadniczo powinno polegać na zastosowaniu:
- Sterydów, takich jak prednizon, prednizolon czy metylprednizolon, które działają przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo.
- Leków antywirusowych, takich jak acyklowir, w przypadku podejrzenia infekcji Herpes Simplex Virus.
- Leków poprawiających mikrokrążenie, które rozszerzają naczynia i poprawiają ukrwienie okolicy nerwu twarzowego.
- Witamin z grupy B,
- Kropli do oczu chroniących rogówkę przed wyschnięciem lub komory wilgotnej zapewniającej odpowiednią wilgotność rogówki.
- Rehabilitacji za pomocą masażu i ćwiczeń wykonywanych w domu, ultradźwięków, lasera, elektrostymulacji, magnetoterapii. Schemat ćwiczeń i zabiegów terapeutycznych powinien być dobrany indywidualnie dla pacjenta przez fizjoterapeutę.
Ponadto pacjent powinien zakładać okulary przeciwsłoneczne, aby chronić oczy przed słońcem i dostaniem się ciała obcego do oka, przebywać w pomieszczeniach o stałej temperaturze, unikać klimatyzacji i długiego CZYTANIA.