Wiedza & Doświadczenie
En

Zabiegi radiochirurgiczne

Plastyka podniebienia miękkiego


Radiochirurgia – precyzyjne leczenie chrapania

 

Chrapanie jest obecnie powszechnym problemem. Kiedy towarzyszą mu bezdechy,  może okazać się bardzo niebezpieczne dla zdrowia.  Gdy występuje bezdech, jego następstwem jest przejściowy spadek ilości tlenu we krwi, a powstałe niedotlenienie organizmu, w tym serca i mózgu, jest bardzo groźne i może powodować liczne choroby, jak choroba wieńcowa, zawał, udar, nadciśnienie tętnicze i wiele innych. Leczenie chrapania polega na poszerzeniu drogi dla przepływającego powietrza. Stosowanie leków nie wyeliminuje tej przypadłości. Chirurgia fal radiowych (czyli tak zwana radiochirurgia) jest najnowocześniejszym i najbardziej precyzyjnym sposobem leczenia chrapania, dzięki której możliwe jest uzyskanie prawidłowej drożności nosa, a także usztywnienie tkanek miękkich w obrębie gardła tak, aby nie drgały podczas oddychania. W porównaniu do innych metod, radiochirurgia jest precyzyjna i najbardziej delikatna dla pacjenta. Lasery, które są również używane w leczeniu chrapania powodują powstanie oparzeń w tkankach. Zabiegi radiochirurgii wiążą się z też dużo mniejszą bolesnością, gdyż nie powodują powstawania trudno gojących się oparzeń. Zabiegi wykonywane są w warunkach ambulatoryjnych, co oznacza, że wkrótce po zabiegu można wrócić do swoich obowiązków. Dolegliwości bólowe są niewielkie, a gojenie trwa tylko parę dni.

 

W Mille Medica wykonujemy  w ramach zabiegów radiochirurgicznych wykonujemy m.in.:

  • plastykę małżowin nosowych w leczeniu chrapania lub problemów z drożnością nosa,
  • plastykę podniebienia miękkiego w leczeniu chrapania,
  • plastykę podniebienia miękkiego i migdałków podniebiennych w leczeniu chrapania,
  • usuwanie polipów z jam nosa,
  • zamykanie krypt w migdałkach podniebiennych (kryptolizę).
Plastyka małżowin nosowych w leczeniu chrapania lub problemów z drożnością nosa (konchoplastyka)

Konchoplastyka jest zabiegiem zmniejszenia małżowin nosowych, których przerost ogranicza drożność nosa. Korekcja małżowin wskazana jest u osób chrapiących i miewających bezdechy nocne, cierpiących na nieżyt nosa, doświadczających trudności w oddychaniu przez nos lub utraty powonienia, a także u pacjentów z przewlekłymi stanami zapalnymi zatok przynosowych, gardła oraz krtani. Zabieg pozwala usprawnić drożność nosa, poprawić oddychanie i funkcje zmysłu powonienia, ograniczyć ilość wodnistej wydzieliny oraz znacząco zmniejszyć częstotliwość występujących infekcji górnych dróg oddechowych. U osób chrapiących konchoplastyka znacząco ogranicza dolegliwości.

Plastykę małżowin nosowych w naszej klinice wykonujemy najnowszą metodą radiochirurgii. Jest to aktualnie najmniej inwazyjna technika stosowana w plastyce małżowin nosowych. Wykorzystuje fale o bardzo wysokiej częstotliwości. Zabieg nie wymaga żadnego specjalnego przygotowania. Wykonywany jest w miejscowym znieczuleniu i trwa około pół godziny. Po zakończeniu zabiegu Pacjent może samodzielnie wrócić do domu, a kolejnego dnia wrócić do swoich codziennych obowiązków.

Plastyka podniebienia miękkiego w leczeniu chrapania

Chrapanie często uaktywnia się u osób z wiotkim i wydłużonym podniebieniem miękkim, przerostem migdałków podniebiennych, nasady języka czy też małżowin nosowych. Zabieg radiochirurgicznej plastyki podniebienia miękkiego polega na wprowadzeniu elektrod, dzięki którym możliwa jest stymulacja tkanek falami o częstotliwości radiowej, co wpływa na znaczące usztywnienie podniebienia. Zabieg nie wymaga specjalnego przygotowania, przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym przez około 30 minut, a pacjent tego samego dnia wychodzi do domu. W ciągu kilku dni po zabiegu może pojawić się odczuwanie delikatnego dyskomfortu w okolicach gardła, który stopniowo ustępuje w procesie leczenia. Należy pamiętać, że chrapanie może się nasilić od razu po zabiegu, lecz będzie się stopniowo wyciszać wraz z ustępowaniem obrzęku pozabiegowego.

Zobacz więcej o plastyce podniebienia miękkiego.

Plastyka podniebienia miękkiego i migdałków podniebiennych w leczeniu chrapania

Zabieg plastyki podniebienia miękkiego, gdy jest ono zbyt wiotkie i wydłużone połączyć można ze zmniejszeniem masy migdałków podniebiennych w sytuacji ich znaczącego przerostu. Kompleksowy zabieg wykonuje się najczęściej w sytuacjach występujących zaburzeń oddychania przez nos z bezdechami, wysiękowego zapalenia uszu z niedosłuchem, nawracających zapaleń nosa, gardła i uszu oraz wad zgryzu.

Usunięcie polipów nosa

Polipy nosa są przerostami jego błony śluzowej powstałymi na skutek odczynu zapalnego.

Polipy najczęściej rozwijają u osób cierpiących na alergie, nawracające stany zapalne górnych dróg oddechowych, przewlekły katar, palących papierosy oraz mających kontakt z chemikaliami. Polipy powodują pogorszenie w oddychaniu, nieżyty nosa, jego bolesność, częstą zachorowalność na zapalenia zatok, oskrzeli, gardła, krtani oraz ucha środkowego, chrypkę oraz zmiany głosu.  Usunięcie polipów w nosie z wykorzystaniem metody fal radiowych jest zabiegiem małoinwazyjnym i zazwyczaj niewymagającym pozabiegowej tamponady nosa.

Zamykanie krypt w migdałkach podniebiennych (kryptoliza)

Kryptoliza jest zabiegiem polegającym na spłyceniu i zamknięciu zagłębień migdałkowych, tzw. krypt. Jeśli krypty migdałków są otwarte, pojawić się w nich mogą „kamienie” przyczyniające się do reakcji zapalnej skutkującej powiększeniem i bolesnością migdałków, ich przewlekłym stanem zapalnym, wrażeniem odczuwania obecności ciała obcego oraz nieprzyjemnym zapachem z ust. Kamienie mogą pojawić się na skutek gromadzenia resztek pokarmowych lub złuszczonego nabłonka w powiększonych np. po przebytych anginach zagłębieniach migdałkowych. Aby pozbyć się kamieni migdałkowych, które mają tendencję do nawracania należy przeprowadzić zabieg zamknięcia krypt. Zabieg ten jest alternatywą dla tonsillektomii, czyli całkowitego usunięcia migdałków podniebiennych. Jest on zdecydowanie mniej inwazyjny, wykonywany w znieczuleniu miejscowym (jak znieczulenie u stomatologa), i pozbawiony istotnego ryzyka powikłań. Wykonuje się go przy pomocy fal radiowych o wysokiej częstotliwości i niskiej temperaturze. Dolegliwości bólowe po zabiegu są zwykle bardzo niewielkie.

Proces leczenia

Śpij i daj spać innym!
Zrób pierwszy krok
do zdrowego snu.

Plan leczenia