Zabiegi
Zabiegi w znieczuleniu miejscowym to małoinwazyjne procedury, które wykorzystywane są w leczeniu chrapania i łagodnych bezdechów. Wszystkie badania pokazują, że ich wykonywanie u chorych z ciężką postacią zespołu snu z bezdechami jest pozbawione sensu, gdyż nie spowoduje wyleczenia z bezdechów! Z tego powodu każdy pacjent przed rozpoczęciem leczenia powinien mieć wykonane badanie snu, ocenę nasilenia choroby i dopiero w następnej kolejności zaproponowane leczenie. Brak oceny zaawansowania zaburzeń oddychania podczas snu przed rozpoczęciem leczenia jest uznawane za błąd w sztuce.
Chirurgia fal radiowych (czyli tak zwana radiochirurgia) jest jednym z najnowocześniejszych i najbardziej precyzyjnych sposobów leczenia chrapania, dzięki której możliwe jest uzyskanie prawidłowej drożności nosa, a także „usztywnienie” tkanek miękkich w obrębie gardła tak, aby nie drgały podczas oddychania. W porównaniu do innych metod, radiochirurgia jest precyzyjna i najbardziej delikatna dla pacjenta. Lasery, które są również używane w leczeniu chrapania powodują powstanie oparzeń w tkankach. Zabiegi radiochirurgii wiążą się z też dużo mniejszą bolesnością, gdyż nie powodują powstawania trudno gojących się oparzeń. Zabiegi wykonywane są w warunkach ambulatoryjnych, co oznacza, że wkrótce po zabiegu można wrócić do swoich obowiązków. Dolegliwości bólowe są niewielkie, a gojenie trwa tylko parę dni.
Zabiegi radiochirurgiczne w leczeniu chrapania, w zależności od przyczyny wykonuje się w obrębie: małżowin nosowych, podniebienia miękkiego oraz migdałków podniebiennych.