Poradnia laryngologiczna
Przed rozpoczęciem leczenia konieczne jest przeprowadzenie badania laryngologicznego. Na spotkaniu Twój lekarz oceni wszystkie miejsca, które mogą być przyczyną niedrożności objawiającej się chrapaniem lub bezdechami: nos, podniebienie, migdałki, nasadę języka, zgryz. Po przeprowadzonym badaniu, i po uszczegółowieniu informacji o stanie zdrowia pozyskanych na podstawie wcześniejszego badania nocnego i wypełnionej ankiety lekarz wskaże zalecane w Twojej sytuacji metody leczenia lub, w wybranych przypadkach, zadecyduje o konieczności wykonania dalszych badań.
Lekarz może zadecydować o potrzebie wykonania dalszych badań spośród:
Tomografia komputerowa
Wykonanie tomografii pozwala uzyskać przekroje i obraz 3D górnych dróg oddechowych, a więc dróg dla przepływającego powietrza w obrębie nosa i części gardła. Wynik badania umożliwia sprawdzenie drożności nosa i nosogardła. Badanie jest bezbolesne, trwa parę minut, wykonywane jest w pozycji leżącej. Obecnie często zamiennie zlecane jest badanie CBCT, w którym dawka promieniowania rentgenowskiego jest kilkakrotnie mniejsza niż w klasycznym badaniu.
Fiberoskopia
Fiberoskopia jest badaniem górnych dróg oddechowych, podczas którego bardzo cienkim i delikatnym endoskopem ogląda się nos, nosogardło, gardło i krtań. Możliwe jest także badanie tchawicy. Najnowsze fiberoskopy wyposażone są w kamerę, dzięki której obraz badanych narządów widoczny jest na monitorze i może być nagrywany. Lekarz może w trakcie badania pokazać pacjentowi przyczynę jego dolegliwości.
Badanie, które trwa kilka minut wykonuje się w pozycji siedzącej i zwykle jest w pełni bezbolesne. Wraz z opisem badania pacjent otrzymuje płytę DVD z nagranym przebiegiem badania.
Rynomanometria
Rynomanometria jest badaniem służącym do oceny drożności nosa. Może dodatkowo potwierdzić Twój problem z oddychaniem przez nos. Badanie wykonuje się zarówno na siedząco, jak i w pozycji leżącej po kilkunastu minutach leżenia, dzięki czemu możliwa jest ocena drożności nosa w obu tych sytuacjach. Rynomanometria jest badaniem nieinwazyjnym i polega na pomiarze ciśnień w jamie nosowej podczas oddychania.