Wiedza & Doświadczenie
En

Nasz Blog

Kobieta śpiąca z aparatem CPAP

Skuteczne leczenie bezdechu sennego wspomagane aparatem CPAP

Sen jest niezbędny do życia. Zaburzony, wywołuje wiele negatywnych konsekwencji dla organizmu. Dlatego tak ważne jest leczenie bezdechu sennego. Podstawowa metoda terapeutyczna opiera się na wykorzystaniu aparatów CPAP. Jak działają i ile kosztują takie urządzenia?

Czytaj więcej
Brak snu i jego wpływ na organizm człowieka

Brak snu i jego wpływ na organizm człowieka

Zbyt mała ilość snu odbija się negatywnie nie tylko na zdrowiu i samopoczuciu, ale też na relacjach w rodzinie i w pracy. W skrajnych przypadkach może nawet doprowadzić do wypadku samochodowego! Monitoring snu pozwoli zbadać jego jakość.

Czytaj więcej
Chrypka przewlekła, badanie laryngologiczne

Pojawienie się chrypki – czy to może być objaw choroby?

Nadużywanie głosu, infekcja, palenie papierosów, a nawet stres ? wszystko to może być przyczyną pojawienia się chrypki. Zwykle bagatelizowana, nie zawsze mija po kilku dniach. Co zrobić, gdy zmiana zabarwienia głosu staje się przewlekła? Sprawdź, kiedy koniecznie udać się do laryngologa!

Czytaj więcej
Leczenie metodą FESS

Operacja zatok FESS – co warto wiedzieć o tej metodzie leczenia.

Przewlekłe zapalenie zatok przynosowych to choroba, która dotyka nawet 15% populacji. Niestety, leczenie zachowawcze często okazuje się nieskuteczne. W wielu bowiem przypadkach rzeczywistą ulgę i ustąpienie dolegliwości przynosi dopiero interwencja chirurgiczna. Sprawdź, czym jest metoda FESS – najnowocześniejsza technika chirurgiczna leczenia zatok.

Czytaj więcej
śpiący mężczyzna śpi na plecach i ma problemy z bebechem sennym

Obturacyjny bezdech senny (OBS) może nasilać miażdżycę.

Polsko – amerykański zespół naukowy udowodnił, że miażdżyca i obturacyjny bezdech senny (OBS) są ze sobą mocno powiązane. Wykazano, że występowanie bezdechów jest częste u osób ze zmianami miażdżycowymi w naczyniach tętniczych szyjnych i że nasilenie bezdechu ma związek z uaktywnieniem czynników prozapalnych.

Czytaj więcej
badanie ultrasonograficzne

Ultrasonografia USG jedno z najważniejszych badań diagnostycznych

Badanie USG jest bezbolesne, nieinwazyjne i bezpieczne. Jednocześnie pozwala uzyskać dokładny obraz wewnętrznych tkanek naszego organizmu. Właśnie dlatego ultrasonografia stała się podstawową metodą diagnozowania różnych chorób. Na dobre zadomowiła się m.in. w ginekologii, gastrologii czy ortopedii.

Czytaj więcej
maska przeciw koronawirusowi

Jak zmienią się usługi medyczne po epidemii koronawirusa

Telemedycyna okazała się kluczowa dla zachowania ciągłości leczenia w dobie epidemii. Przychodnie i kliniki przestrzegają restrykcyjnych zasad bezpieczeństwa – przyjmują pacjentów wyłącznie w koniecznych przypadkach. Po pandemii polska opieka medyczna nie będzie już taka sama.

Czytaj więcej
Zabieg korekcji małżowin nosowych.

Korekcja małżowin nosowych – kiedy zaleca się przeprowadzenie zabiegu?

Często skarżysz się na trudności z oddychaniem, nawracające infekcje górnych dróg oddechowych, katar, chrapanie? Przyczyną powyższych dolegliwości może być przerost śluzówki małżowin nosowych. Na szczęście istnieje małoinwazyjny i co ważne skuteczny sposób na  pozbycie się powyższych problemów. Mowa o konchoplastyce, czyli innymi słowy korekcji małżowin nosowych.

Czytaj więcej
mężczyzna w trakcie snu

Jak spać, żeby się wyspać?

Sen to podstawowa potrzeba fizjologiczna, która pozwala nam prawidłowo funkcjonować. A jednak – nasza wiedza odnośnie tego, czym jest dobry sen i jakie są zaburzenia senne, jest nadal niewielka. Co koniecznie trzeba wiedzieć, aby poprawić jakość snu?

Czytaj więcej

Jaki wpływ ma bezdech senny na otyłość?

Bezdech senny, zwany w żargonie medycznym obturacyjnym bezdechem podczas snu to poważne zaburzenie, które polega na tym, że chory w czasie snu na przemian przestaje i zaczyna oddychać. Problem ten dotyczy około 7% Polaków i 3% Polek.

Czytaj więcej
katar sienny jak go leczyć

Jak wyleczyć katar sienny?

Inaczej nazywany jest sezonowym alergicznym nieżytem nosa i stanowi zmorę nawet co czwartej osoby w Polsce. Niektórzy starają się go ignorować „bo to tylko katar”, jednak zmieniają zdanie, kiedy po raz kolejny nie mogą zasnąć albo dokończyć pracy. Na szczęście współczesna medycyna zna skuteczne sposoby na alergiczny nieżyt nosa.

Czytaj więcej
Chrapanie

Chrapiesz? Co z tym można zrobić?

Chrapanie w nocy to jeden z problemów dotykających nie tylko osobę chrapiącą, ale i wszystkich domowników. Potrafi być bardzo uciążliwe – utrudnia zaśnięcie i powoduje wybudzenia

Czytaj więcej

Smartfon (nie)zbędny w sypialni?

Często zdarza się Wam spędzać ostatnie godziny dnia przed komputerem, tabletem czy ze smartfonem? Okazuje się, że promieniowanie urządzeń zupełnie nie wspiera nocnego wypoczynku…

Czytaj więcej

Nowe fakty o zaburzeniach snu u kobiet

Najnowsze badania udowodniły, jak bardzo objawy zaburzeń snu różnią się u obu płci, nawet wśród kobiet i mężczyzn w podobnym wieku. Płci pięknej znacznie bardziej doskwiera nadmierna senność dzienna, problemy z koncentracją, wytężonym wysiłkiem umysłowym i zapamiętywaniem w ciągu dnia.

Czytaj więcej

Słyszeliście o „second hand snoring”?

Dzisiejszy wpis dedykujemy towarzyszom niedoli – tym, którzy cierpią z powodu tzw. „chrapania z drugiej ręki”. Spanie ramię w ramię z chrapiącym powoduje zwykle kłopoty ze snem, wielokrotne wybudzanie się w ciągu nocy, a w następstwie niewyspanie, rozdrażnienie i ciągłą niewystarczającą regenerację organizmu.

Czytaj więcej

Dzisiaj Ogólnopolski Dzień Walki z Cukrzycą

Liczba cukrzyków w Polsce sięga prawie 3 mln, w skali świata populacja dorosłych chorych wynosi ponad 420 mln. Głównym sprzymierzeńcem choroby jest nadwaga, z którą zmaga się ponad 60% Polaków!

Czytaj więcej

Sen lekarstwem na wszystko, czy… stratą czasu?

Wiele mówi się o tym, jak ważna dla zdrowia jest odpowiednia liczba godzin snu na dobę. Jeśli pozbawimy nasz organizm snu przez kolejne 18 godzin, zaczynamy funkcjonować tak, jakby w krwioobiegu znajdowało się 0,5 promila alkoholu!

Czytaj więcej

31 maja Dniem bez Papierosa

Regularnemu paleniu papierosów oddaje się niemal co czwarty Polak. Z prawie 31% palących mężczyzn i 18% kobiet plasujemy się na 12. miejscu spośród 34 krajów OECD pod względem liczebności nałogowców.

Czytaj więcej