Wiedza & Doświadczenie
En

Co media mówią o Nas

Dr Wojciech Kukwa wypowiada się na temat przyczyn chrapania?

Dr Andrzej Kuta wywiad dla portalu Medycyna Praktyczna

Jakie są trzy główne przyczyny chrapania ?

Zapraszamy do wysłuchania wypowiedzi dr Wojciecha Kukwy dla portalu Medycyna Praktyczna dla Pacjentów.

Link do nagrania znajdziesz tutaj.

 

Dr Wojciech Kukwa o skutkach chrapania w Pytaniu na Śniadanie

Chrapiesz w nocy? To może być objaw bezdechu sennego

Wg danych w grupie 30-latków chrapie ok. 20% mężczyzn i 5% kobiet. Odsetek zatrważająco rośnie wśród osób po 60 roku życia?Chorowanie na bezdech senny zwiększa ryzyko wypadku samochodowego od 4 do 7 razy!

Sprawdźcie rozmowę naszego dr Wojciecha Kukwy w dzisiejszym Pytaniu na Śniadanie, z której dowiecie się, jak i dlaczego musimy powalczyć z tymi statystykami!

Link do nagrania: tutaj

Kolejna rekonstrukcja nerwu twarzowego przeprowadzona przez naszych lekarzy

dr hab. Wojciech Kukwa kierownik Oddziału Otolaryngologii

Rekonstrukcje nerwu twarzowego należą do najbardziej precyzyjnych operacji laryngologicznych. Zabieg u 8-letniego pacjenta przeprowadzili nasi lekarze: prof. Andrzej Kukwa oraz dr hab. n. med. Wojciech Kukwa. W miejsce usuniętego fragmentu nerwu odpowiedzialnego za mimikę wszczepiono część nerwu czuciowego, co pozwoliło uniknąć paraliżu twarzy chłopca.

Rekonstrukcji nerwu twarzowego nasi lekarze dokonywali już w latach 70-tych. Więcej znajdziecie w materiale video ? link dostępny tutaj

Profesor Andrzej Kukwa o bezdechach podczas snu w Gazecie Lekarskiej

Co zrobić gdy nasz partner chrapie

Jeśli myślicie, że chrapanie jest oznaką zdrowego mocnego snu, a przerwy w oddychaniu nocą są jedynie niegroźną dolegliwością sprawdźcie koniecznie artykuł w Gazecie Lekarskiej ? Koszmar Bezdechu Sennego (tutaj).

Nasz profesor Andrzej Kukwa, który tematem zaburzeń oddychania podczas snu zajmuje się już od 1976 roku, pomaga wyjaśnić istotę choroby, a także wskazuje niebezpieczne skutki zdrowotne pozostawienia schorzenia bez leczenia. Wskazuje także objawy zaburzeń oddychania podczas snu, na jakie bezwzględnie trzeba zwracać uwagę, a które niestety ciągle są powszechnie lekceważone. W artykule odnajdziecie także możliwości leczenia, których wciąż przybywa ze względu z jednej strony na mnogość przyczyn definiujących optymalną metodę leczenia, a z drugiej na rozwój wiedzy i postęp medyczny w tym obszarze w Polsce, w którym szczęśliwie możemy mieć udział.

Jak walczyć z jesienną infekcją? ? doktor Zuzanna Gronkiewicz w Pulsie Biznesu

Jesień rozgościła się na dobre. Ochłodzenie z dużymi wahaniami temperatury powoduje skutecznie osłabienie odporności, zwiększając tym samym podatność na infekcje. Jak zatem uchronić się przed przeziębieniem? Czy każda infekcja wymaga konsultacji lekarskiej? Czy naturalne środki zwalczają przyczyny choroby? Jaka uniwersalna metoda każdorazowo silnie wesprze nas w wychodzeniu z choroby?

Odpowiedzi i wskazówki na bezbolesne przetrwanie przesilenia odsłuchacie w nagraniu (tutaj) lub na stronie Pulsu Biznesu (tutaj) jeśli prenumerujecie. Na zdrowie!

Publikacja doktora Wojciecha Kukwy na łamach Cambridge University Press

Artykuł autorstwa doktora Wojciecha Kukwy wraz Ewą Migacz i doktorem Adamem Wichniakiem został opublikowany w The Journal of Laryngology & Otology w ramach Cambridge University Press. Praca opierała się na wynikach badania przesiewowego w kierunku chrapania i bezdechu wśród studentów Szkoły Głównej Handlowej. Pomysł zespołu do przebadania młodych dorosłych zrodził się ze względu na brak wiedzy o skali problemu zaburzeń oddychania podczas snu wśród osób w tej grupie wiekowej, dla zdrowia których są one szczególnie niebezpieczne w skutkach.

W marcu 2015 roku w Światowy Dzień Snu 330 studentów Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie wypełniło ankietę, w której pytani byli o występowanie objawów zaburzeń oddychania podczas snu takich jak: chrapanie, poranne bóle głowy, ograniczony poziom koncentracji, uczucie senności w ciągu dnia. Wydarzenie na uczelni zorganizowała Fundacja Zdrowy Sen prowadzona przez naszego doktora Wojciecha Kukwę. Po analizie wyników ankiet i na ich podstawie osoby, których odpowiedzi wskazywały na ryzyko zaburzeń oddychania oraz kontrolnie grupa ?zdrowych studentów? zaproszone zostały do kolejnego etapu. Obejmował on badanie przez lekarza laryngologa oraz bezpłatną analizę snu przy użyciu aparatu Watch-PAT200. Osobami, u których zdiagnozowane zostały zaburzenia oddychania podczas snu zaopiekowano się szpitalnie, w wybranych przypadkach podjęto leczenie operacyjne.

Wyniki ankiet wskazały na ryzyko występowania zaburzeń oddychania podczas snu u ponad 11% przebadanych studentów, a badanie snu pozwoliło zdiagnozować je u niemal co 4-tej osoby. Jak się zatem okazuje skala zaburzeń oddychania podczas snu u młodych osób dorosłych, u których są one szczególnie niekorzystne i niebezpieczne dla zdrowia jest zaskakująco duża. Więcej o wynikach badania możecie dowiedzieć się, odwiedzając naszego bloga!

Dr Zuzanna Gronkiewicz o niedoborze snu w Polskim Radiu Czwórka

Wiecie, że niedobór snu zwiększa ryzyko choroby nowotworowej? A wypadki najczęściej zdarzają się w godzinach nocnych i pomiędzy 14 a 16 ? czyli w okresie obniżonej kondycji i koncentracji (którą mocno wspiera niewyspanie)?

Więcej ciekawostek od naszej Pani Doktor Zuzanny Gronkiewicz z audycji w Polskim Radiu Czwórka. Do odsłuchania tutaj.

Nasza Pani dietetyk w Pytaniu na śniadanie o modzie na świeżo wyciskane soki

Czy świeżo wyciskane soki są równowartością sezonowych owoców? Możemy je spożywać bez limitów? Czy i komu mogą zaszkodzić? O modnym w ostatnim czasie juicingu rozmawiała nasza pani dietetyk Barbara Dąbrowska-Górska w Pytaniu na śniadanie, materiał dostępny tutaj.

Proces leczenia

Śpij i daj spać innym!
Zrób pierwszy krok
do zdrowego snu.

Plan leczenia