Zmarszczki, pieprzyki, znamiona i blizny, ale też łysienie i łamliwość paznokci – to tylko niektóre problemy, którymi zajmuje się lekarz dermatolog. W Klinice Mille Medica podchodzimy do pacjenta holistycznie, badamy i leczymy zgodnie z najnowszą wiedzą i standardami światowej medycyny. Na konsultacje dermatologiczne zapraszamy do naszych sprawdzonych, doświadczonych i cenionych specjalistów.
Konsultacje dermatologiczne w Mille Medica
Nasza oferta dermatologiczna obejmuje pomoc w odmładzaniu skóry, likwidowaniu zmarszczek, leczeniu przebarwień, blizn, nadpotliwości, a także występujących rodzajach trądziku, łysienia, chorobach bakteryjnych, wirusowych i grzybiczych skóry oraz innych dolegliwościach. Wykonujemy różnego rodzaju zabiegi dermatologiczne pozwalające na skuteczną walkę ze starzeniem się skóry, badamy znamiona, leczymy pojawiające się przebarwienia, blizny i zmarszczki.
Prowadzimy diagnostykę dermatoskopową znamion skórnych z tworzeniem dokumentacji fotograficznej zmian wymagających kontroli. W trudnych diagnostycznie przypadkach pobieramy drobny wycinek ze zmiany skórnej na badanie histopatologiczne w celu potwierdzenia rozpoznania. Badanie histopatologiczne opisane jest przez doświadczonego lekarza patomorfologa. Umożliwia to postawienie prawidłowej diagnozy oraz zastosowanie skutecznego leczenia.
Czym zajmuje się dermatolog?
Lekarz dermatolog to specjalista od chorób skóry. Ten największy organ naszego ciała pełni w organizmie bardzo ważną rolę – stanowi barierę przed czynnikami zewnętrznymi, chroni przed utratą wody, zapobiega spadkowi temperatury ciała itp. Niestety, jak każdy narząd, skóra jest podatna na różne choroby. Nieprawidłowości w jej obrębie wymagają konsultacji dermatologicznej.
Wytworami skóry są też włosy oraz paznokcie. Dlatego jeśli w zakresie tych elementów ciała pojawią się problemy, również należy się zwrócić do dermatologa.
Dermatolog nie tylko diagnozuje, ale też leczy. Nieraz wymaga to przeprowadzenia dokładnych badań, podania leków czy interwencji chirurgicznej.
Wskazania do konsultacji dermatologicznej to m.in.:
- znamiona
- trądzik
- atopowe zapalenie skóry (AZS)
- łojotokowe zapalenie skóry
- alergie skórne
- opryszczka
- łuszczyca
- bielactwo
- łysienie
- łupież
- grzybica
- melanodermia (ostuda)
- fotodermatoza (uczulenie na słońce)
- rumień
- kurzajki
- nad potliwość
Tak naprawdę wskazaniem do konsultacji dermatologicznej jest każda zmiana w obrębie skóry, włosów czy paznokci, która wywołuje niepokój pacjenta. Szczególnej uwagi wymagają zmiany naciekowe, barwnikowe, atopowe oraz alergiczne, a także pieprzyki, które po latach trwania w niezmiennej formie, nagle zaczynają się zmieniać. Do dermatologa należy udać się z uporczywym łupieżem i innymi problemami w obrębie skóry głowy.
Pamiętajmy też, iż dermatolog to specjalista zajmujący się nie tylko zdrowotną, ale też estetyczną stroną naszego ciała. To informacja ważna dla wszystkich, którzy wahają się przed konsultacją lekarską w celu np. zmniejszenia czy eliminacji zmarszczek.
Jak przebiega konsultacja dermatologiczna w Mille Medica?
Podstawą każdej konsultacji dermatologicznej jest dokładny wywiad z pacjentem. Lekarz zada pacjentowi pytania takie jak m.in.:
- Kiedy pojawiły się zmiany na skórze lub inne niepokojące objawy?
- Czy towarzyszą im świąd, pieczenie, ból?
- Jak zmieniały się w czasie?
Dla specjalisty istotne są też informacje o chorobach, na które leczy się lub które w przeszłości przebył pacjent, przyjmowanych lekach, operacjach itp. Dzięki temu lekarz może podejść do pacjenta holistycznie – wiele chorób skóry jest bowiem powiązana z innymi nieprawidłowościami organizmu.
Przed pierwszą konsultacją dermatologiczną warto zebrać wywiad rodzinny. Czy wśród krewnych ktoś zmagał się z chorobami skóry, nowotworami? Nie wszystkie tego typu schorzenia są dziedziczne, jednak tendencja do zachorowań w rodzinie stanowi dla lekarza ważną informację o pacjencie.
Na pierwszej wizycie specjalista przeprowadzi też badanie dermatologiczne. Polega ono na wizualnej ocenie zmiany w obrębie skóry, paznokci czy włosów. Na podstawie wstępnej oceny dermatolog może skierować pacjenta na dalsze badania, a jeśli jest to wskazane – przepisać leki i zalecenia.
Wśród badań zalecanych przez dermatologa najczęstsze to:
Dermatoskopia – wykonywana przy wykryciu m.in. podejrzanych znamion. Urządzenie optyczne zwane dermatoskopem pozwala na ocenę zmian barwnikowych w obrębie skóry. Dzięki temu badaniu lekarz ustala, czy objawy nie stanowią powodu do niepokoju, czy może wymagają obserwacji lub jak najszybszej interwencji chirurgicznej. To badanie bezbolesne i całkowicie nieinwazyjne, nie powoduje przerwania ciągłości skóry.
Badanie lampą Wooda – wykonuje się je m.in. przy podejrzeniu infekcji. Działanie urządzenia opiera się na zjawisku fluorescencji: pod wpływem emitowanego światła nadfioletowego różnego rodzaju choroby skórne ujawniają się w formie poświaty innej barwy.
Badanie histopatologiczne – wykonywane przy podejrzeniu m.in. zmian nowotworowych. Polega na pobraniu od pacjenta tkanki, a następnie obejrzeniu jej w dużym powiększeniu pod mikroskopem. Pozwala na ocenę charakteru procesu chorobowego, m.in. odróżnienie zmian niezłośliwych od złośliwych.
Jakie zabiegi wykonują dermatolodzy w Klinice Mille Medica?
Dermatolodzy Mille Medica to lekarze z dużą wiedzą oraz indywidualnym podejściem do każdego pacjenta. Skuteczne leczenie schorzeń skórnych wymaga holistycznego podejścia do pacjenta oraz doświadczenia, które pozwala m.in. połączyć objawy z ogólnymi problemami zdrowotnymi.
W klinice Mille Medica wykonujemy zabiegi z zakresu dermatochirurgii:
- Usuwanie chirurgiczne
- Krioterapię
Zabiegi te wykonywane są zarówno ze wskazań medycznych, jak i estetycznych.
Czy potrzebne jest skierowanie do dermatologa?
Zgodnie z aktualnymi przepisami, zapisanie się na wizytę u dermatologa w ramach refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia wymaga uzyskania skierowania od lekarza pierwszego kontaktu. Oczekiwanie na taką wizytę może jednak trwać nawet kilka miesięcy. Konsultacja dermatologiczna zgodna z cennikiem usług Mille Medica nie wymaga skierowania.