Terapia miofunkcjonalna przebiega w sposób zaplanowany. Pacjent zostaje poddany leczeniu według bloków ćwiczeń logopedycznych. Ich celem jest aktywowanie mięśni twarzy tak, by możliwe stało się odzyskanie właściwej koordynacji aparatu mięśniowo-twarzowego. System ćwiczeń skonstruowany jest w formie piramidy – do kolejnego można przejść dopiero wtedy, gdy wcześniejsze zostanie dobrze przepracowane.
Na każdym etapie specjalista dokładnie wyjaśnia, na czym polega dane ćwiczenie, jak je poprawnie wykonywać, a następnie pracuje z pacjentem do momentu, w którym będzie on w stanie ćwiczyć samodzielnie. Dzięki temu możliwe staje się systematyczne, prawidłowe i rzetelne wykonywanie ich poza gabinetem – w domu lub innych sprzyjających warunkach.
Efektem terapii miofunkcjonalnej jest m.in. przywrócenie naturalnego stanu, w którym pacjent oddycha przez nos, a nie przez usta – zarówno w ciągu dnia, jak i podczas snu. Wykształcenie nawyku prawidłowej pracy mięśni twarzy, języka, podniebienia i gardła usuwa nieprawidłowości, które wcześniej były przyczyną utrudnionego przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Co więcej, terapia miofunkcjonalna pomaga zniwelować wady artykulacyjne, wykształca nawyk prawidłowego przełykania, a także usprawnia pracę języka, warg, policzków oraz mięśni ustno-twarzowych.