Wiedza & Doświadczenie

Terapia miofunkcjonalna

Terapia miofunkcjonalna jest rozwiązaniem dla osób z nieodpowiednim sposobem oddychania przez usta zamiast nosem, chrapaniem oraz bezdechami. Oddychanie przez nos pełni kluczową rolę w regulacji przepływu powietrza przez drogi oddechowe podczas snu. Niekorzystny wpływ oddychania przez usta na drożność dróg oddechowych jest głównym czynnikiem wpływającym na występowanie bezdechów.

 

Leczenie jest bezbolesne i nieinwazyjne, polega na wykonywaniu ćwiczeń logopedycznych aktywujących mięśnie twarzy w celu wypracowania właściwej koordynacji funkcji aparatu mięśniowo-szkieletowego. Efektem leczenia powinno być przywrócenie prawidłowego oddychania przez nos w ciągu dnia i w czasie snu.

 

Terapia miofunkcjonalna stanowi ważną alternatywę dla innych metod leczenia zaburzeń oddychania podczas snu. Udowodniono, że zmniejsza ona wskaźnik bezdechu o ok. 50% u osób dorosłych i 62% u dzieci. Ćwiczenia logopedyczne wykształcają nawyk prawidłowej pracy mięśni języka, podniebienia, gardła i twarzy, co niweluje przeszkody w swobodnym przepływie powietrza przez drogi oddechowe.

 

Brak leczenia z wykorzystaniem terapii miofunkcjonalnej związany jest z nawrotem zaburzeń oddychania podczas snu. Dorośli po przebytym leczeniu zabiegowym chrapania i bezdechów, powinni skorzystać z pomocy terapeuty specjalizującego się w zaburzeniach miofunkcjonalnych, aby zapobiec nawrotowi zaburzeń oddychania podczas snu. Wsparcie leczenia operacyjnego ćwiczeniami logopedycznymi gwarantuje skuteczność i trwałość efektów operacji.


Proces leczenia

Śpij i daj spać innym!
Zrób pierwszy krok
do zdrowego snu.