Wiedza & Doświadczenie
En

Badania snu w diagnostyce chrapania i bezdechu sennego

Badania snu - badania nocne


Badanie snu jest obowiązkowym etapem w procesie diagnostyki chrapania i bezdechów. W naszej klinice umożliwiamy wykonanie prostszego i bardziej zaawansowanego badania nocnego.

 

Pulsyksometria podczas snu

 

Badanie nocne przeprowadza się przed leczeniem chrapania, gdyż konieczne jest sprawdzenie, czy towarzyszą mu groźne bezdechy. Podczas takiego badania monitorowane są w czasie jednej nocy pewne parametry, dzięki którym można ocenić przebieg snu i ewentualne występowanie bezdechów.

 

Badanie jest całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne, rozpoczyna się wieczorem, a kończy rano. W sytuacji gdy występuje bezdech, czy spłycenie oddychania podczas chrapania dochodzi do spadku tlenu we krwi, a urządzenie rejestruje takie momenty. Pacjent zabiera aparat ze sobą na noc do domu, a przed snem umieszcza czujnik na palcu jednej z rąk.

 

Pacjent zabiera aparat ze sobą na noc do domu, nasza pielęgniarka instruuje, jak prawidłowo umieścić czujnik na lewym nadgarstku i palcu dłoni oraz uruchomić urządzenie, aby prawidłowo zarejestrować parametry natlenowania krwi w czasie snu. W kolejnym kroku nasi lekarze analizują zapis badania i przekazują jego wyniki na pierwszych konsultacjach.

 

Badanie nocne przy użyciu aparatu Watch-PAT200

 

Innowacyjny aparat Watch-PAT200 to urządzenie przeznaczone do przesiewowego badania snu w warunkach domowych. Dzięki bardzo dużym możliwościom diagnostycznym pozwala na precyzyjne ustalenie, z jakimi zaburzeniami zmaga się pacjent. Jednocześnie jest wyjątkowo proste w obsłudze i umożliwia komfortową diagnostykę bez konieczności krępowania pacjenta dużym zestawem czujników.

 

Aparat Watch-PAT200 – czym jest i jak działa?

 

Watch-PAT200 został zaprojektowany przez amerykańską firmę Itamar Medical. Działanie aparatu opiera się na technologii PAT (ang. Peripheral Arterial Tone). To kompletne urządzenie diagnostyczne, zakładane samodzielnie przez pacjenta na nadgarstku ręki. Wyposażone zostało w czujniki optyczne, które w sposób nieinwazyjny rejestrują sygnały biologiczne – chwilowe zmiany objętości tętnic w układzie krążenia oraz działanie układu współczulnego.

 

Zmiany objętości tętnic mają związek ze zmniejszaniem się napięcia górnych dróg oddechowych. To kluczowa informacja pozwalająca ocenić występowanie i stopień zaawansowania groźnego dla zdrowia bezdechu sennego. Ocena procesów fizjologicznych, które zachodzą w organizmie, pozwala na optymalne dostosowanie leczenia do potrzeb pacjenta.

Raport z systemu zawiera informacje o:

  •       Stadiach snu
  •       Nasyceniu krwi tlenem
  •       Rytmie serca
  •       Standardowych indeksach oddechowych
  •       Bezdechach centralnych i oddechu Cheyne-Stokesa
  •       Zmianach pozycji ciała
  •       Chrapaniu (w decybelach)

Uzyskane podczas badania dane zostają zapisane na znajdującej się w urządzeniu karcie pamięci. Do ich analizy służy dedykowane oprogramowanie, zainstalowane na komputerze. Tym zadaniem zajmuje się lekarz – na podstawie zapisanych sygnałów biologicznych i raportów sporządzonych przez program w języku polskim diagnozuje pacjenta i określa najlepszą drogę leczenia.

 

 

Jak wygląda badanie snu aparatem Watch-PAT200

 

Całą procedura badania snu trwa około 24 godzin. Wcześniej pacjent zostaje przeszkolony z obsługi aparatu Watch-PAT200 przez wykwalifikowany personel kliniki. Urządzenie zakłada się na nadgarstek – podobnie jak zegarek. Dodatkowo na palce dłoni należy nałożyć specjalne, połączone z całym systemem czujniki.

 

badanie aparatem Watch-PAT200

 

Aparat Watch-PAT200 rejestruje nie tylko opisane powyżej procesy fizjologiczne zachodzące w organizmie, ale też długość snu i jego fazy. Urządzenie odróżnia okres czuwania, sen płytki i sen głęboki, a także fazę REM.

 

Takie badanie snu nie wymaga od pacjenta ani specjalnych przygotowań, ani wykonywania skomplikowanych czynności. Aparat cały czas pozostaje na ręce. W przeciwieństwie do urządzeń stosowanych m.in. w badaniu polisomnograficznym, Watch-PAT200 nie unieruchamia pacjenta i nie grozi np. zsunięciem się podczas snu.

 

Zalety aparatu Watch-PAT200

 

Pacjenci zmagający się z bezdechem sennym, którzy zdecydowali się na wykonanie badania snu za pomocą aparatu Watch, zwracają uwagę przede wszystkim na jego wygodę. Taka diagnostyka jest jednocześnie prosta i bardzo dokładna. Nie wymaga od badanego ani specjalistycznej wiedzy, ani szczególnych umiejętności. Daje przy tym bardzo precyzyjny i wiarygodny wynik – porównywalny z pełnym badaniem polisomnograficznym.

 

Badanie snu aparatem Watch oszczędza pacjentowi stresu związanego z pobytem w szpitalu, unieruchomieniem i podłączeniem do rozbudowanej sieci czujników. Dzięki temu, że cała procedura odbywa się w domu, badany czuje się komfortowo – przyczynia się to również do większej wiarygodności uzyskanego wyniku.

 

Dużą zaletą jest też automatyzacja oceny badania. Pozwala ona zminimalizować czynnik ludzki, który nie raz przyczynia się do błędnej diagnozy. Wykorzystanie aparatu Watch-PAT200 oszczędza czas zarówno pacjenta, jak i lekarza, który szybciej i precyzyjniej ocenia stan badanego.

 

Jak przygotować się do badania snu

 

Samodzielne wykonanie badania snu za pomocą aparatu Watch-PAT200 nie wymaga specjalnych przygotowań. Urządzenie umieszcza się na nadgarstku, a czujniki przypina się na palcu ręki. Wcześniej lekarz dokładnie instruuje pacjenta, jak wykonać tę czynność prawidłowo.

Warto przy tym pamiętać, iż każda sytuacja jest inna, a każdy pacjent wymaga indywidualnego podejścia i leczenia. Dlatego przed wykonaniem badania snu za pomocą aparatu Watch należy skorzystać z konsultacji lekarskiej.

 

Kiedy warto wykonać badanie snu za pomocą aparatu Watch

 

Wskazaniem do wykonania badania snu za pomocą aparatu Watch-PAT200 jest podejrzenie obturacyjnego bezdechu sennego (OBS). To groźny stan, który polega na występowaniu ponad 10-sekundowych przerw w oddychaniu podczas snu.

 

Pierwszym sygnałem, który może wskazywać na bezdech senny jest głośne chrapanie, codzienne, pojawiające się także w okresach poza infekcją. Osoby śpiące z chrapiącym w jednym pomieszczeniu zauważają niepokojące przerwy w oddychaniu, przy zachowaniu ruchów klatki piersiowej. Nagłemu nabraniu powietrza towarzyszy mikrowybudzenie – najczęściej nieświadome.

 

Inne objawy bezdechu sennego to zmęczenie i senność w ciągu dnia, epizody krótkotrwałego zasypiania (w tym bardzo niebezpieczne „przysypianie” za kierownicą), rozdrażnienie i zmniejszona koncentracja. O wszystkim tych dolegliwościach należy powiedzieć lekarzowi, który zaleci wykonanie badania snu za pomocą aparatu Watch-PAT200.

 

Ile kosztuje badanie snu przy użyciu aparatu Watch-PAT200

 

W Klinice Mille Medica badanie snu przy pomocy nowoczesnego aparatu Watch-PAT200 to koszt 450 zł. Pacjent otrzymuje sprzęt do samodzielnej diagnostyki w zaciszu własnego domu. Wcześniej oczywiście zostaje gruntownie przeszkolony z jego obsługi.

Badanie snu aparatem Watch nie podlega refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia.

Proces leczenia

Śpij i daj spać innym!
Zrób pierwszy krok
do zdrowego snu.

Plan leczenia