Jak chrapanie wpływa na nasze zdrowie i jak je leczyć

Jeśli chrapiesz, to zapewne doskonale wiesz, jak uciążliwa, a nawet wstydliwa jest to przypadłość. Męczy nie tylko Ciebie, ale i osoby, które z Tobą mieszkają i uniemożliwia normalny sen. Ale czy masz świadomość, że chrapanie może być objawem poważnej choroby negatywnie wpływającej na zdrowie? Jeśli nie, koniecznie przeczytaj ten artykuł do końca!

Chrapanie, a Twoje zdrowie

Chrapanie jest dolegliwością wynikającą z braku swobodnego przepływu powietrza przed drogi oddechowe w czasie snu, co w efekcie prowadzi do powstania wibracji w gardle. Przyczyn chrapania jest kilka (o tym później), ale negatywnych skutków jego nieleczenia jest naprawdę wiele. Każdemu od czasu do czasu może zdarzyć się chrapać ? z powodu przemęczenia czy chociażby niedrożności nosa spowodowanej katarem ? i nie ma w tym nic niepokojącego. Mówimy tu o sytuacji, gdy ktoś chrapie każdej nocy. Chroniczne chrapanie może negatywnie wpływać na nasz organizm. Przede wszystkim jest przyczyną płytkiego snu, a co za tym idzie ? niewyspania. To z kolei skutkuje zmęczeniem, bólami głowy, obniżoną koncentracją, trudnościami ze skupieniem uwagi i ogólnym osłabieniem. Poza tym chrapanie może być objawem bezdechów sennych, które z kolei przyczyniają się do podwyższenia ciśnienia tętniczego i mogą powodować choroby układu naczyniowo-sercowego. Mogą także zaburzać krążenie mózgowe, zwiększając ryzyko udaru.

Chrapanie może być objawem choroby niebezpiecznej dla Twojego zdrowia, dlatego nie powinieneś go ignorować. Tym bardziej, że istnieją już zaawansowane metody diagnozowania bezdechu sennego oraz jego leczenia. Najpierw zobaczmy jednak, co przyczynia się do chrapania.

Przyczyny problemów z chrapaniem

Do najczęstszych przyczyn chrapania zaliczamy:
? nieprawidłową anatomiczną budowę gardła,
? wydłużone i opadające podniebienie miękkie i języczek,
? skrzywioną przegrodę nosową,
? przerośnięte migdałki podniebienne i gardłowe,
? polipy bądź przerośniętą małżowinę nosową w okolicy przewodów nosowych,
? otyłość,
? picie alkoholu,
? palenie tytoniu,
? stosowanie innych używek,
? zażywanie środków nasennych i uspokajających,
? nadmierne zmęczenie,
? brak aktywności fizycznej.

Na część z tych przyczyn nie mamy żadnego wpływu, a w usunięciu ich niezbędne mogą okazać się zabiegi operacyjne. Niektóre z nich jesteśmy jednak w stanie samodzielnie wyeliminować i warto od tego zacząć, jeśli zauważymy u siebie problem z chrapaniem. Jeżeli palimy papierosy, konieczne jest rzucenie nałogu. Dobrze to zrobić nie tylko ze względu na bezdech senny, ale w ogólności przez wzgląd na zdrowie swoje i innych. Warto również przyjrzeć się swoim nawykom żywieniowym, zwłaszcza gdy mamy nadprogramowe kilogramy. Najlepiej spożywać ostatni posiłek w ciągu dnia minimum trzy godziny przed snem. Jadając obfite, ciężkostrawne kolacje późnym wieczorem narażamy się nie tylko na problemy trawienne, ale również na wystąpienie chrapania nocą. Jeżeli mimo zastosowania powyższych wskazań problem nie minie, należy wybrać się do laryngologa.

Sposoby leczenia bezdechu sennego

Dobór skutecznego leczenia bezdechu sennego zależny jest od jego przyczyny. Leczenie może obejmować: zastosowanie aparatów wewnątrzustnych, aparatów CPAP, wykonanie zabiegów radiochirurgicznych w znieczuleniu miejscowym, leczenie operacyjne, wykorzystanie terapii pozycyjnej i wiele innych. Niejednokrotnie potrzebna będzie współpraca z dietetykiem (nadmiar tkanki tłuszczowej potrafi ograniczać drożność dróg oddechowych) lub logopedą na terapii miofunkcjonalnej w celu utrwalenia efektów zabiegu. W naszej klinice lekarze specjaliści ds. medycyny snu zawsze wybierają optymalną i skuteczną metodę leczenia w zależności od indywidualnego przypadku.

Czym jest radiochirurgia?

Jedną z metod leczenia chrapania jest radiochirurgia. Zabiegi radiochirurgiczne są małoinwazyjne, dlatego odbywają się w trybie jednodniowym, a już godzinę po zabiegu pacjent może wrócić do normalnego funkcjonowania. Podczas zabiegu w znieczuleniem miejscowym wprowadza się elektrodę w podniebienie miękkie bądź małżowiny nosowe. Wywołują one bipolarną stymulację tkanek falami radiowymi. Podczas procesu gojenia dochodzi do usztywnienia podniebienia bądź obkurczenia małżowin nosowych. W sytuacji nadmiaru tkanek podniebienia miękkiego lub przedłużonego języczka, wykonywana jest ich plastyka zmniejszająca objętość tkanek przy pomocy tej samej elektrody. Zazwyczaj wystarczający jest jeden zabieg, sporadycznie występuje potrzeba jego powtórzenia.

Chrapanie ? nie musisz się z nim męczyć całe życie

Chrapanie to odwieczny i powszechny problem. Na szczęście, najnowsze metody stwarzają możliwości skutecznego wyleczenia, co przysłuży się zarówno osobom chrapiącym, jak i ich najbliższym. Dlatego nie wahaj się i pozwól sobie pomóc!

[social_warfare]