Chrapanie

Chrapanie w nocy to jeden z problemów dotykających nie tylko osobę chrapiącą, ale i wszystkich domowników. Potrafi być bardzo uciążliwe – utrudnia zaśnięcie i powoduje wybudzenia. Nie pozostaje też obojętne dla zdrowia chrapiącego. Okazuje się, że bezdechy senne i chrapanie mogą występować także u dzieci. Jakie są przyczyny chrapania? Jak leczyć tę przypadłość i czy jest to w ogóle możliwe?

Jak popularne jest chrapanie w naszym społeczeństwie?

Chrapanie dotyka znacznej części polskiego społeczeństwa. Szacuje się, że cierpi na nie 20% kobiet i 40% mężczyzn. Najprawdopodobniej u części z tych osób (około 2% kobiet i 4% mężczyzn) występują objawy zespołu bezdechów sennych i Ci najpilniej wymagają profesjonalnej diagnozy oraz odpowiedniego leczenia. Biorąc pod uwagę, że bezdechy senne mogą być niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia, dolegliwości tych nie można lekceważyć. Na szczęście nowoczesna medycyna wychodzi naprzeciw potrzebom pacjentów, którzy zmagają się z problemem chrapania. Zanim jednak omówimy dostępne metody leczenia, dowiedzmy się więcej na temat samej dolegliwości.

Dlaczego chrapiemy?

Chrapanie jest sygnałem, że mamy problem ze swobodnym przepływem powietrza przez drogi oddechowe. Jest też efektem zwiotczenia mięśni i zwężenia cieśni gardła w czasie snu i wywołanych w ten sposób drgań ścian gardła. Gdy dodatkowo doskwiera niedrożność nosa (na przykład podczas przeziębienia), chrapanie przybiera na sile. Widać to szczególnie u dzieci, które niemalże zawsze chrapią, gdy mają katar.

Jak chrapanie wpływa na zdrowie?

Wbrew powszechnym opiniom, chrapanie nie jest jedynie irytującą przypadłością, która najbardziej przeszkadza współlokatorom osoby chrapiącej. Długotrwałe, nieleczone problemy ze swobodnym oddychaniem w czasie snu w końcu wpłyną na pogorszenie naszego stanu zdrowia. Pierwszą bezpośrednią konsekwencją nocnego chrapania jest niewyspanie. Osoba chrapiąca, choć może nie zdawać sobie z tego sprawy, przez swoją przypadłość nie wysypia się wystarczająco. W efekcie może mieć problemy z koncentracją, czuć ciągłe zmęczenie i ospałość. Ze względu na fakt, iż podczas chrapania dochodzi do mniejszego dotlenienia organizmu, pojawić mogą się bóle głowy, a nawet podwyższone ciśnienie tętnicze. Poza tym, chrapanie to objaw wspomnianych już bezdechów nocnych, czyli poważnych zaburzeń oddechowych podczas snu. Skutkiem może być wystąpienie lub nasilenie istniejących już chorób ogólnoustrojowych, takich jak:
– nadciśnienie tętnicze i płucne,
– zaburzenia rytmu serca,
– choroba niedokrwienna serca,
– niewydolność serca,
– zaburzenia krążenia mózgowego (ryzyko udaru),
– cukrzyca.

Z tego powodu lekarze interniści oraz kardiolodzy często kierują swoich pacjentów z nadciśnieniem tętniczym na badanie nocne, by sprawdzić, czy dolegliwości nie współistnieją z bezdechami.

Gdzie i jak leczyć bezdech senny?

Aby postawić diagnozę, konieczne jest wykonanie badań snu. Pierwszym niezbędnym badaniem jest pulsoksymetria. Wykonywana jest w warunkach domowych, rozpoczyna się wieczorem, a kończy nad ranem po przebudzeniu. Pacjent otrzymuje specjalne urządzenie i zabiera je ze sobą do domu. Zostaje też dokładnie poinstruowany, co do sposobu jego użycia. Przed położeniem się spać umieszcza czujnik na palcu jednej ręki. W ten sposób urządzenie będzie przez całą noc monitorować parametry potrzebne do postawienia diagnozy. Jeżeli w nocy wystąpi bezdech czy spłycenie oddechu towarzyszące chrapaniu, czujnik zarejestruje te momenty. Późniejsza analiza zapisu pozwoli lekarzowi określić źródło problemu. Pulsoksymetria jest całkowicie nieinwazyjna i bezbolesna. Istnieje możliwość zamówienia urządzenia do badania drogą elektroniczną, bez potrzeby wychodzenia z domu. Takie zamówienie można złożyć na stronie: https://millemedica.pl/dobranoc/

Gdy problem leży w budowie anatomicznej układu oddechowego, jedynym rozwiązaniem może być zabieg operacyjny, na przykład operacja przegrody nosowej, usztywnienie podniebienia miękkiego lub zmniejszenie objętości małżowin nosowych dolnych.

Jak zmniejszyć ryzyko wystąpienia chrapania?

Nie da się ukryć, że nasz styl życia może zmniejszyć bądź nasilać problem chrapania. Dlatego chcąc się go pozbyć, warto przeanalizować, czy sami nie przyczyniamy się do jego występowania.

Rzuć palenie papierosów

Chrapanie to problem bardzo popularny wśród palaczy. Dlatego osobom palącym, które leczą bezdech senny zaleca się zrezygnowanie z palenia papierosów.

Zadbaj o wygodę podczas snu

Warto zwracać uwagę na to, w jakiej pozycji zasypiamy i czy nasz materac oraz poduszka są właściwie dopasowane i wygodne. Chrapanie wzmaga się, gdy śpimy na brzuchu i plecach, a zmniejsza w pozycji bocznej na płaskiej poduszce. Wtedy łatwiej nam kontrolować oddech we śnie.

Odżywiaj się zdrowo

Innym czynnikiem wpływającym na wystąpienie chrapania czy bezdechów sennych jest sposób odżywiania się, a zwłaszcza to, co spożywamy na kolację i o której godzinie ją jemy. Późne, obfite kolacje nie sprzyjają zdrowemu snowi. Zalecane jest spożywanie ostatniego posiłku przynajmniej na trzy godziny przed pójściem spać. Tyle czasu potrzebuje nasz organizm, by w pełni strawić posiłek i unormować procesy metaboliczne, które wieczorami są wolniejsze niż w ciągu dnia. Z uwagi na to, że chrapanie jest też zmorą osób otyłych, warto w takim przypadku zadbać o swoją sylwetkę i schudnąć.

Możesz wygrać walkę z chrapaniem!

Chrapanie jest schorzeniem, z którym można sobie poradzić poprzez odpowiednie leczenie. Warto szukać pomocy, zamiast bagatelizować problem. Pozbycie się chrapania poprawia znacząco jakość snu, a co za tym idzie ? samopoczucie i komfort życia.

[social_warfare]