Nasz ostatni wpis na blogu był zwrotem w kierunku kobiet w roli towarzyszek niedoli swoich partnerów, których statystycznie częściej dotyczą zaburzenia oddychania podczas snu. Dzisiejszy wpis również dedykujemy paniom, umiejscawiając je tym razem, a nie ich mężczyzn w centrum sprawy. Kobiety też cierpią na zaburzenia oddychania podczas snu – temu zagadnieniu poświęca się jednak znacznie mniej uwagi. Najnowsze badania pokazują, że nie wynika to jedynie z mniejszej skali zjawiska wśród płci pięknej, ale może być związane z innymi objawami zaburzeń wśród kobiet w porównaniu z mężczyznami oraz niewystarczającej wiedzy do ich rozróżniania i tym samym identyfikowania z przyczyną.

Wyniki badań opublikowane ostatnio w Journal of Clinical Sleep Medicine dowodzą, że zaburzenia snu objawiają się odmiennie u kobiet i u mężczyzn. W badaniu wzięło udział 744 pacjentów obu płci korzystających z pomocy medycznej w zakresie zaburzeń snu w wyspecjalizowanych ośrodkach medycznych w Australii. Pierwszą istotną różnicą był znacznie większy stopień odczuwania skutków zaburzeń snu w ciągu dnia wśród kobiet, którym znacznie bardziej niż mężczyznom doskwiera nadmierna senność dzienna. Niepełnowartościowa regeneracja w nocy daje kobietom znać poprzez problemy z koncentracją, wytężonym wysiłkiem umysłowym i zapamiętywaniem w ciągu dnia. Panie znacznie częściej wskazywały również na problemy z zaśnięciem i uprawianiem „zdrowego” mocnego snu w nocy.

Co jest najbardziej zaskakujące? Badanie udowodniło, że kobiety mają również bardziej poważne objawy depresji. Jeżeli zaburzenia snu utrzymują się przez dłuższy czas, mogą przyczynić się do zachorowania na depresję. Ryzyko rozwoju choroby u cierpiących na zaburzenia snu jest czterokrotnie większe niż u osób zdrowych. Nie wspominając już o innych kłopotach zdrowotnych, na które znacznie bardziej podatne są osoby regularnie doświadczające kłopotów ze snem.

Okazuje się, że nawet wśród kobiet i mężczyzn w podobnym wieku objawy zaburzeń snu diametralnie się różnią. Dlatego tak ważne jest odmienne podejście do symptomów problemu u obu płci i umiejętność ich rozpoznawania. Dr hab. n. med. Wojciech Kukwa pomaga pacjentom obu płci, którzy zwracają się do niego z problemami swobodnego oddychania nocą: Zaburzenia snu, w tym problemy z oddychaniem podczas snu takie jak chrapanie i bezdechy, występują nie tylko u mężczyzn. Także kobiety, zwłaszcza po 45. roku życia, bardzo często cierpią na problemy ze snem. Wyniki badania pokazują jasno, że w przypadku wielu dolegliwości występujacych w ciągu dnia, takich jak nadmierna senność i uczucie zmęczenia czy obniżony nastrój, przyczyną może być nieprawidłowy sen. Dlatego też w przypadku zaobserwowania wspomnianych objawów należy pamiętać o konieczności zbadania jakości swojego snu i konsultacji ze specjalistą. Mówiąc jednak o chrapaniu, to chrapanie mężczyzn częściej skłania partnerów do oddzielnych sypialni niż w sytuacji, gdy dodatkowe efekty dźwiękowe funduje kobieta:).

 

[social_warfare]