Dzieci niejednokrotnie narażone są na infekcje górnych dróg oddechowych, choroby nosa, uszu, gardła, krtani oraz zatok. Nasi lekarze posiadają kwalifikacje i rozlegle doświadczenie w diagnozowaniu i leczeniu często nawracających stanów chorobowych górnych dróg oddechowych, spadków odporności w ich obrębie, w przypadku których wizyta u lekarza pediatry nie jest wystarczająca. Aby w pełni zatroszczyć się o zdrowie dziecka, warto zadbać o regularne wizyty u dobrego laryngologa. Przeprowadzamy także operacje laryngologiczne ze szczególną dbałością o zapewnienie najmłodszym poczucia komfortu i pełnego bezpieczeństwa.
Laryngologia dziecięca to ważna dziedzina medycyny i jedna z głównych usług świadczonych w klinice Mille Medica. Nasi lekarze, którzy zajmują się leczeniem dzieci i młodzieży do 18. roku życia, pomagają w ostrych infekcjach dróg oddechowych i nagłych przypadkach obecności ciała obcego w uchu dziecka. Specjalizują się także w diagnostyce słuchu u dzieci starszych, ale też noworodków i niemowląt, która stanowi istotny aspekt dbania o zdrowie i prawidłowy rozwój malucha.
Laryngolog dziecięcy – czym się zajmuje?
Laryngolog dziecięcy diagnozuje i leczy dzieci oraz młodzież do 18. roku życia, które cierpią na schorzenia związane z gardłem, krtanią, nosem, zatokami i uszami. Zwłaszcza u dzieci w wieku przedszkolnym, ale też tych starszych, występują częste infekcje górnych dróg oddechowych. Niejednokrotnie są to stany nawracające, przewlekle, dlatego lekarz pediatra kieruje młodego pacjenta na konsultację laryngologiczną.
Schorzenia górnych dróg oddechowych
Należą do nich m.in.:
- zapalenie zatok przynosowych
- przewlekły nieżyt nosa
- zapalenie migdałków
- zapalenie krtani
- zapalenie ucha środkowego
- niedosłuch
Operacje laryngologiczne
W zakres kompetencji laryngologa dziecięcego wchodzą także zabiegi chirurgicznego. Do najczęściej przeprowadzanych operacji laryngologicznych można zaliczyć usuwanie migdałka gardłowego. Problemy z powiększonym migdałkiem gardłowym (tzw. trzecim migdałem) są charakterystyczne dla wieku dziecięcego. W przypadku jego przerostu interwencja chirurgiczna może okazać się niezbędna. Wskazaniem do wykonania zabiegu usunięcia migdałka u dziecka jest znaczne ograniczenie drożności części nosowej gardła i związane z tym trudności w oddychaniu.
Przerost migdałka bardzo często jest też powodem nieprawidłowego oddechu dziecka w nocy, podczas snu. Jeżeli maluch oddycha przez otwarte usta i chrapie, niezbędna jest wizyta u laryngologa. Niebezpiecznym objawem, który również wymaga konsultacji, są bezdechy senne. Oczywiście skierowanie na zabieg chirurgiczny poprzedza dokładna diagnostyka problemu i zazwyczaj – wcześniejsze leczenie farmakologiczne, wprowadzone w celu zmniejszania objętości migdałka. Nie martwmy się, jeżeli operacja okaże się konieczna. Trwa ona ok. 30 minut, ryzyko powikłań jest minimalne i w większości przypadków pacjent może tego samego dnia wrócić do domu.
Ciało obce w uchu dziecka
Laryngolog dziecięcy to także specjalista, do którego należy zwrócić się w przypadku dostania się do ucha ciała obcego. Niestety ciekawe świata maluchy bardzo często podczas zabawy wkładają do uszka lub noska nieduże obiekty. Zarówno ciała nieorganiczne (elementy zabawek, koraliki, papier czy nawet bateryjki), jak i organiczne (groszek czy nasionka) powinny zostać niezwłocznie usunięte z naturalnych otworów ciała dziecka. Ich długotrwałe zaleganie np. w uchu może doprowadzić do stanów zapalnych i uszkodzenia słuchu.
Jeżeli nie uda nam się „wytrząsnąć” obiektu przez przechylenie głowy malucha, koniecznie udajmy się do specjalisty, zwłaszcza jeśli nie mamy pewności, jaki obiekt znajduje się w uchu. Laryngolog dziecięcy pomoże też w sytuacji, gdy podczas zabawy w plenerze do uszka wpadł owad. Żywy owad w uchu dziecka daje bardzo nieprzyjemne objawy – ponieważ uderza w błonę bębenkową, maluch odczuwa nie tylko hałas, ale też ból, a co za tym idzie – duży niepokój. Próby samodzielnego usunięcia ciała obcego mogą tylko pogorszyć sytuację i przesunąć obiekt w głąb przewodu słuchowego.
Lekarz profesjonalnie usunie zabawkę lub owada. Podczas badania otoskopowego, jest w stanie ocenić, jakie dokładnie ciało obce utknęło w uchu dziecka – nawet jeżeli obiektu nie widać gołym okiem, a wywiad nie pozwala tego jasno określić. Przy wykorzystaniu właściwych narzędzi – ssaków z odpowiednimi końcówkami czy haczyków, delikatnie wydobędzie ciało na zewnątrz. W przypadku, gdy maluch jest bardzo zaniepokojony, specjalista wykonuje taki zabieg w krótkotrwałym znieczuleniu ogólnym.
Diagnostyka słuchu
Laryngolog dziecięcy zajmuje się diagnostyką słuchu. Jeżeli podejrzewamy, że dziecko nie słyszy prawidłowo albo występują wyraźne symptomy pogorszenia słuchu – zaplanujmy wizytę u tego specjalisty. Przyczyny wad słuchu mogą być bardzo różne, a konsekwencje zaniedbań problemu – niebezpieczne. Dobry laryngolog dziecięcy przeprowadzi wywiad lekarski z dzieckiem i z rodzicami, zleci odpowiednie badania i znajdzie źródło problemu w przypadku naszego podopiecznego. Sprawdzanie słuchu u niemowląt i dzieci przez laryngologa to bardzo ważny element kontroli rozwoju malucha, dlatego powinno być wykonywane regularnie.
Wizyta u laryngologa dziecięcego – kiedy konieczna?
Do laryngologa dziecięcego pacjenci trafiają zwykle, gdy wizyta u pediatry okazuje się niewystarczająca. Powodem mogą być wspomniane przewlekłe stany zapalne w obrębie górnych dróg oddechowych i nieustannie nawracające infekcje u dziecka. Niepokojące objawy, które powinny skłonić rodzica do zaplanowania wizyty u specjalisty z dziedziny laryngologii, to:
- przewlekły katar
- przewlekła niedrożność nosa
- oddychanie przez otwarte usta podczas snu
- chrapanie
- bezdech senny
- wydzieliny z nosa
- wycieki z ucha
- ból ucha
- bólu gardła
- utrudnione połykanie
- kaszel
- duszności
- pogorszenie słuchu
Jak wygląda wizyta u laryngologa dziecięcego?
Wizyta z dzieckiem u lekarza może budzić pewne obawy, zwłaszcza jeśli nie korzystaliśmy jeszcze z pomocy danego specjalisty. Wiedza o tym, jak przebiegnie konsultacja lekarska, pozwala też odpowiednio przygotować małego pacjenta. Do badania gardła laryngolog wykorzystuje szpatułkę oraz lusterko krtaniowe w celu precyzyjnych oględzin krtani.
Badanie nosa wykonuje się przy wykorzystaniu wziernika, podobnie zresztą, jak badanie uszu. Wziernik pozwala zbadać ucho środkowe i sprawdzić stan błony bębenkowej. Lekarz może też wykonać badanie słuchu metodą dobraną do wieku dziecka. Oczywiście ważnym elementem towarzyszącym wspomnianym czynnościom jest rozmowa z rodzicem i dzieckiem. Warto przygotować się do konsultacji i poinformować specjalistę o wszystkich zaobserwowanych u naszej pociechy niepokojących objawach. Jeżeli posiadamy wyniki wykonanych wcześniej badań diagnostycznych – również zabierzmy je na pierwszą wizytę u laryngologa dziecięcego.
Opisane czynności mogą budzić niepokój rodzica. Jednak dobry laryngolog, który ma doświadczenie w pracy z dziećmi, ograniczy dyskomfort u malucha do minimum. W Mille Medica wiemy, jak ważna jest dobra atmosfera. Nasi lekarze dbają o to, by dzieci czuły się dobrze podczas wizyty i zawsze uwzględniają ich potrzeby – zarówno jeśli chodzi o delikatne wykonywanie badania, jak i poczucie bezpieczeństwa u najmłodszych.