Wiedza & Doświadczenie
En

Konsultacje laryngologiczne dla nurków i leczenie chorób nurkowych

Konsultacje laryngologiczne dla nurków i leczenie chorób nurkowych

Bezpieczne nurkowanie bez ograniczeń

Nurkowanie to ogromna przyjemność, dla wielu osób życiowa pasja i forma aktywnego wypoczynku. Jak każdy sport niesie ze sobą pewne ryzyko. Bezpieczne nurkowanie wymaga wielu umiejętności i przygotowań. Ważny jest także ogólny stan zdrowia. Warto wiedzieć, w jaki sposób nurkowanie może wpłynąć na nasze zdrowie i jak przeciwdziałać wypadkom, które może ono spowodować. W Mille Medica pomagamy zapobiegać schorzeniom laryngologicznym związanym z nurkowaniem, a także przeprowadzamy skuteczne leczenie.

Początkujący nurkowie - wywiad

Początkujący nurkowie muszą szybko opanować metody wyrównywania ciśnień, żeby móc bezpiecznie przebywać na różnych głębokościach. Niekiedy choroby nieżytowe lub budowa anatomiczna górnych dróg oddechowych uniemożliwiają wyrównanie ciśnienia i nurek rezygnuje ze swojej pasji lub ogranicza ją do minimum. Warto pamiętać, że wielu symptomów nie można bagatelizować, ponieważ mogą być odzwierciedleniem poważnych zaburzeń zdrowotnych wymagających szczegółowej diagnostyki i wczesnego leczenia. Do tych objawów należą w szczególności: pojawienie się zawrotów głowy, uczucia pełności w uchu, szumów usznych, pogarszania się słuchu.

Konsultacje laryngologiczne dla nurków

Oferujemy specjalistyczne konsultacje laryngologiczne w Warszawie, dzięki którym chcemy pomóc Państwu w aktywnym, bezpiecznym i przyjemnym uprawianiu tego sportu. Z pomocą małoinwazyjnych badań endoskopowych możemy ocenić stan górnych dróg oddechowych oraz warunki anatomiczne jam nosa i nosogardła, żeby lepiej określić przyczynę ewentualnych problemów przy próbie wyrównywania ciśnień. Możemy być pomocni zarówno tym, którzy już nurkują, jak i tym, którzy chcieliby zacząć przygodę ze światem podwodnym. Nurkującym, którzy cierpią na uporczywe dolegliwości laryngologiczne, ograniczające uprawianie tego sportu lub u których wystąpiły jakiekolwiek objawy laryngologiczne podczas nurkowania, oferujemy naszą pomoc. Możemy przywrócić Państwu możliwość dalszego cieszenia się ulubionym sportem!

 

Jeśli jesteś początkującym nurkiem lub chcesz doświadczyć przygody z nurkowaniem, zgłoś się do Mille Medica w Warszawie. Dobry laryngolog to możliwość przeciwdziałania trudnościom, jakie mogą wiązać się z nurkowaniem. Jeśli zaznałeś już radości z nurkowania, ale męczą Cię choroby uszu, nosa, zatok przynosowych i gardła, również zapraszamy do umówienia się na konsultację. Pomożemy Ci wrócić do podwodnego świata!

Choroby laryngologiczne nurków

Problemy laryngologiczne nurków mają swoje źródło w zmianach ciśnienia powietrza i wody. Zmiany te negatywnie wpływają na zatoki przynosowe i uszy. Skala i rodzaj dolegliwości zależą od wielu czynników, m.in. doświadczenia i umiejętności nurka. Do najczęstszych chorób należy barotrauma.

 

Barotrauma. Schorzenie pojawia się, gdy różnica ciśnienia przy ciele i ciśnienia nowego otoczenia wywołuje fizyczne uszkodzenie tkanek. Najczęściej dochodzi do urazu ucha środkowego. Rzadziej – do uszkodzenia zatok.

 

Do uszkodzenia tkanek może dojść zarówno podczas zanurzania, jak i wynurzania z głębokości. Aby zrozumieć ten mechanizm, warto przyjrzeć się zadaniu, jakie przy różnicy ciśnień pełni przestrzeń powietrzna zatok i ucha środkowego. Gdy nurek się zanurza, zwiększające się ciśnienie wpycha błonę bębenkową do wnętrza ucha. Na tym etapie pojawia się ból ucha, ból głowy i dyskomfort. Dalsze zanurzanie może doprowadzić do pęknięcia błony bębenkowej.

Z kolei podczas wynurzania pojawia się tzw. blokada wsteczna. Zablokowana trąbka Eustachiusza nie jest w stanie odprowadzić nadmiaru rozprężającego się powietrza z ucha środkowego. Ta sytuacja zdarza się rzadziej, jednak również może doprowadzić od uszkodzenia tkanek.

Jak odblokować ciśnienie w uszach?

W zasadzie już na etapie nurkowania można wiele zrobić, by wyrównać ciśnienie w uszach i zatokach. Tak naprawdę każdy nurek powinien się tego nauczyć, by bez obawy kontynuować swoją pasję.

 

Próba Valsalvy. Podczas zanurzania chwytamy palcami nos, a następnie staramy się w niego dmuchnąć (tak jakbyśmy wydmuchiwali nos). To jednocześnie prosta i dość radykalna metoda wyrównywania ciśnienia, a co za tym idzie zapobiegająca chorobom nurków.

 

Przełykanie śliny i poruszanie żuchwą. Wykonywane jednocześnie, sprawdza się przy bardzo dobrej drożności dróg oddechowych.

Dlaczego nurkowanie jest niebezpieczne, czyli przyczyny chorób nurków

Laryngologia dla nurków wyróżnia kilka istotnych przyczyn uszkodzeń tkanek ucha środkowego i zatok. To właśnie one sprawiają, iż w niektórych sytuacjach nurkowanie bywa ryzykowne. Najczęściej występującą przyczyną uszkodzeń ucha u nurków jest:

  • niedrożność trąbki słuchowej wywołana nieżytem, obrzękami, stanami zapalnymi, alergią oraz skrzywioną przegrodą nosową;
  • niedrożność przewodu słuchowego zewnętrznego spowodowana ciałem obcym w uchu, powstaniem korka woszczynowego itd.

 

W przypadku uszkodzenia zatok możemy mieć do czynienia z występowaniem polipów, poważnym skrzywieniem przegrody nosowej czy zapaleniem zatok przynosowych, jednak najczęściej jest to nieżyt, zapalenie nosa i katar.

 

Najprostszym sposobem na uniknięcie chorób nurków jest rezygnacja z nurkowania w sytuacji, gdy występują powyższe dolegliwości. Natomiast gdy już podczas zanurzenia pojawi się dyskomfort, najlepiej przerwać próbę – zanim różnica ciśnień doprowadzi do uszkodzenia ucha i zatok.

Jak ćwiczyć uszy nurka?

Laryngologia dla nurków to nie tylko leczenie już istniejących urazów i chorób, ale też zapobieganie im. Dlatego warto, by już początkujący nurek ćwiczył wyrównywanie ciśnień. W przypadku planowanej nauki nurkowania warto wykonać podstawowe badania, w celu wykluczenia m.in. skrzywienia przegrody nosowej czy polipów. Jeśli takie schorzenia zostaną zdiagnozowane, warto od razu rozpocząć leczenie.

Laryngologia dla nurków - leczenie

Wystąpienie powyższych objawów wymaga jak najszybszej konsultacji u otolaryngologa. Po ocenie m.in. stanu błony bębenkowej, lekarz może zadecydować o konieczności podania antybiotyku. Często jednak choroby nurków wymagają interwencji chirurgicznej, która pozwoli wyeliminować przyczynę nawracających dolegliwości.

 

W leczeniu schorzeń nurkowych najczęściej wykorzystuje się metody takie jak:

Funkcjonalna Endoskopowa Operacja Zatok Przynosowych (FESS) – polega na udrożnieniu naturalnych połączeń między nosem a zatokami przynosowymi. Przywraca drożność kompleksów ujściowo-przewodowych, a co za tym idzie prawidłowy przepływ powietrza przez drogi oddechowe.

Korekcja przegrody nosowej (septoplastyka) – polega na wewnątrznosowym cięciu błony śluzowej w celu skorygowania zdeformowanej części chrzęstnej i kostnej nosa. Pozwala to na przywrócenie prawidłowego funkcjonowania aparatu rzęskowego.

 

Zabiegi mikrochirurgiczne wykonuje się w kontroli endoskopowej. Pozwala to na ograniczenie interwencji wyłącznie do tkanek zmienionych chorobowo. Oczywiście w niektórych przypadkach konieczna może być pomoc także innych specjalistów, np. alergologa, jeśli podłożem nieżytu nosa jest uczulenie. Niezależnie od wymaganego leczenia, warto je podjąć – laryngologia dla nurków pozwala nie tylko bez przeszkód kontynuować swoją pasję, ale też znacznie polepszyć jakość życia dzięki usunięciu różnych, często przez lata niezdiagnozowanych schorzeń.