Wiedza & Doświadczenie
En

Terapia miofunkcjonalna

Terapia miofunkcjonalna
1

Czy Twoje dziecko

  • oddycha głównie przez usta,
  • śpi z otwartą buzią,
  • chrapie lub ma bezdechy podczas snu,
  • ma problemy ortodontyczne?

Problemy te możemy leczyć na wiele sposobów. U dzieci bardzo często są one konsekwencją przerośniętych migdałków. Jednak samo usunięcie migdałków może nie być w pełni skutecznym rozwiązaniem problemu. Leczeniem wspomagającym każde postępowanie zaproponowane przez lekarza jest terapia miofunkcjonalna.

2

A Ty...

  • jak często oddychasz przez usta w trakcie snu,
  • chrapiesz w nocy,
  • cierpisz na bezdechy?

Nos pełni funkcję filtra, chroniąc organizm przed bakteriami, wirusami i grzybami z powietrza. Oddychanie przez usta powoduje, że powietrze, które trafia do płuc nie jest oczyszczane, nawilżane i ogrzewane. Sprzyja to rozwojowi próchnicy, chorobom dziąseł, infekcjom górnych i dolnych dróg oddechowych oraz rozwojowi nieprawidłowej flory jelitowej. Przywrócenie prawidłowego oddychania przez nos powoduje zmniejszoną częstość przeziębień, stanów zapalnych dróg oddechowych i infekcji uszu. Może również zmniejszyć nasilenie astmy.

 

Oddychanie przez nos pełni kluczową rolę w regulacji przepływu powietrza przez drogi oddechowe podczas snu. Niekorzystny wpływ oddychania przez usta na drożność dróg oddechowych jest głównym czynnikiem wpływającym na występowanie bezdechów.

 

3

Sposób na "dobry oddech"

Terapia miofunkcjonalna jest rozwiązaniem dla dzieci i dorosłych z nieodpowiednim sposobem oddychania, chrapaniem, bezdechami, problemami z napięciem w obrębie aparatu artykulacyjnego, czy nieprawidłową wymową. Leczenie jest bezbolesne i nieinwazyjne, polega na wykonywaniu ćwiczeń logopedycznych aktywujących mięśnie twarzy w celu wypracowania właściwej koordynacji funkcji aparatu mięśniowo-szkieletowego. Efektem leczenia powinno być przywrócenie prawidłowego oddychania przez nos w ciągu dnia i w czasie snu.

 

Terapia miofunkcjonalna stanowi ważną alternatywę dla innych metod leczenia zaburzeń oddychania podczas snu. Udowodniono, że zmniejsza ona wskaźnik bezdechu o ok. 50% u osób dorosłych i 62% u dzieci.* Ćwiczenia logopedyczne wykształcają nawyk prawidłowej pracy mięśni języka, podniebienia, gardła i twarzy, co niweluje przeszkody w swobodnym przepływie powietrza przez drogi oddechowe.

 

 

4

Znaczenie profilaktyki

Brak leczenia z wykorzystaniem terapii miofunkcjonalnej związany jest z nawrotem zaburzeń oddychania podczas snu.

  • Terapia miofunkcjonalna dedykowana jest dzieciom po operacji usunięcia migdałków, aby nauczyć je prawidłowego oddychania przez nos.
  • Dorośli po przebytym leczeniu zabiegowym chrapania i bezdechów, powinni skorzystać z pomocy terapeuty specjalizującego się w zaburzeniach miofunkcjonalnych, aby zapobiec nawrotowi zaburzeń oddychania podczas snu.

Wsparcie leczenia operacyjnego ćwiczeniami logopedycznymi gwarantuje skuteczność i trwałość efektów operacji.

 

 

* J. Abdullatif, M. Camacho, R. Capasso, V. Certal, C.A. Kushida, C.M. Ruoff, S. Zaghi, Myofunctional Therapy to Treat Obstructive Sleep Apnea: A Systematic Review and Meta-analysis, [w:] Sleep Nr 5/2015.