Wiedza & Doświadczenie
En

Dr hab. n. med. Wojciech Kukwa

Założyciel kliniki, którą wraz z ojcem profesorem Andrzejem Kukwą prowadzi od ponad 10 lat. Doktor nauk medycznych ze specjalizacją w dziedzinie otolaryngologii od 2009 roku, Ordynator Oddziału Otolaryngologii w Szpitalu Czerniakowskim przy ulicy Stępińskiej w Warszawie. Wiedzę pogłębia podczas kursów i szkoleń w ośrodkach krajowych oraz zagranicznych m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji, Belgii i USA. Jest członkiem European Sleep Research Society, American Academy of Sleep Medicine oraz Polskiego Towarzystwa Otolaryngologów.

 

Niemal od początku kształcenia i pracy w medycynie moje zainteresowania koncentrowały się wokół zaburzeń oddychania podczas snu. We współpracy m.in. ze Stanford Hospital and Clinics czy University of Cincinatti realizowaliśmy badania naukowe poświęcone leczeniu chrapania i bezdechów podczas snu u dzieci i dorosłych. W późniejszych latach miałem okazję doświadczyć, jak ważną rolę odgrywa medycyna snu w Stanach Zjednoczonych czy na zachodzie Europy, podczas gdy w Polsce jest niedoceniana czy jeszcze niewystarczająco odkryta. W 2013 roku założyłem Fundację Zdrowy Sen, w ramach której wraz z zaprzyjaźnionymi specjalistami ds. medycyny snu działamy na rzecz podnoszenia świadomości o istocie zdrowego snu i zagrożeniach wynikających z nocnych zaburzeń oddychania. Rozpoczęliśmy od najmłodszych – nie tylko jako lekarz, a przede wszystkim jako ojciec dwójki dzieci wiem, jak ważna jest wczesna diagnostyka zaburzeń oddychania podczas snu u dzieci. Odpowiednio szybkie leczenie może uchronić najmłodszych (u których sen warunkuje prawidłowy rozwój) przed poważnymi powikłaniami i upośledzeniem społecznym. Naszym flagowym fundacyjnym przedsięwzięciem jest realizowany pod patronatem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy program badań przesiewowych „Moje Dziecko Nie Chrapie”. Dotąd zdiagnozowaliśmy ponad 5 tysięcy dzieci, a najmłodszych z zaburzeniami oddychania poddaliśmy leczeniu.

Znaczącą barierą rozwoju medycyny snu w Polsce jest problematyczna i czasochłonna ścieżka diagnostyczna. W ostatnich latach poświęciłem się pracy nad bezprzewodowym, spersonalizowanym urządzeniem do analizy jakości snu, który rozwijam w ramach startupu Clebre. Chciałbym, aby każdy, w zaciszu własnego domu mógł w prosty i wiarygodny sposób zbadać przebieg swojego snu i swoich najbliższych. Tak jak wspomniałem wyżej – dużo uwagi w tym temacie należy się dzieciom. Wierzę, że jestem na dobrej drodze.