Wiedza & Doświadczenie

Skrzywienie przegrody nosa

chrapanie skrzywiona przegroda


Przegroda nosa jest cienką, pionowo ustawioną „blaszką”, oddzielającą jamy nosa. W przedniej części zbudowana jest z chrząstki (tzw. chrząstka przegrody nosa), w tylnej z cienkiej kości (przede wszystkim tzw. lemiesza). Przegrodę i jamy nosa wyścieła błona śluzowa. Oznacza to, że cienka blaszka zbudowana z chrząstki i kości jest pokryta z obu stron błoną śluzową. Jama nosa ma kilka centymetrów głębokości. Ku tyłowi przechodzi w gardło, którym powietrze przedostaje się aż do krtani. W uproszczeniu przekrój jamy nosa może zostać zobrazowana jako trójkąt równoramienny lub trapez, który w linii pośrodkowej jest podzielony na dwie, podobnej wielkości przestrzenie. Linią pośrodkową jest właśnie przegroda nosa.

 

 

Czym jest krzywa przegroda nosa?

 

Po urodzeniu oraz w okresie dzieciństwa przegroda nosa jest zazwyczaj prosta. W miarę upływu czasu często przegroda ulega odchyleniu w jedną lub drugą stronę bądź też tkanka chrzęstna lub kostna przegrody w miarę rozrastania się nie uzyskuje prostej linii. Idealnie prosta przegroda nosa jest u osób dorosłych rzadkością. Główną przyczyną skrzywienia przegrody są rozmaite urazy, także okołoporodowe. Mimo to do rzadkości nie należy sytuacja, kiedy pacjent nie przypomina sobie, aby doznał w przeszłości urazu, który mógłby spowodować skrzywienie.

Skrzywienie przegrody nosa jest przez większość osób nieodczuwalne. Natomiast jeśli skrzywienie jest znaczne, może spowodować pogorszenie drożności jam nosa. Oddychanie nosem, zwłaszcza w nocy jest wówczas utrudnione, konieczne staje się dodatkowe oddychanie przez otwarte usta, w nocy częściej występuje chrapanie i bezdechy. Dodatkowo, oddychanie przez usta powoduje, że każda infekcja górnych dróg oddechowych znacząco się wydłuża, ponieważ co noc gardło jest wysuszane i podrażniane. Poza tym skrzywienie przegrody nosa może być przyczyną nawracających zapaleń zatok przynosowych. Może też być przyczyną występowania krwawień z nosa.