Wiedza & Doświadczenie
En

Krzywa przegroda nosa

chrapanie skrzywiona przegroda


Przegroda nosa jest cienką, pionowo ustawioną „blaszką”, oddzielającą jamy nosa. W przedniej części zbudowana jest z chrząstki (tzw. chrząstka przegrody nosa), w tylnej z cienkiej kości (przede wszystkim tzw. lemiesza). Przegrodę i jamy nosa wyścieła błona śluzowa. Oznacza to, że cienka blaszka zbudowana z chrząstki i kości jest pokryta z obu stron błoną śluzową. Jama nosa ma kilka centymetrów głębokości. Ku tyłowi przechodzi w gardło, którym powietrze przedostaje się aż do krtani. W uproszczeniu przekrój jamy nosa może zostać zobrazowana jako trójkąt równoramienny lub trapez, który w linii pośrodkowej jest podzielony na dwie, podobnej wielkości przestrzenie. Linią pośrodkową jest właśnie przegroda nosa.

Czym jest krzywa przegroda nosa?

Po urodzeniu oraz w okresie dzieciństwa przegroda nosa jest zazwyczaj prosta. W miarę upływu czasu często przegroda ulega odchyleniu w jedną lub drugą stronę bądź też tkanka chrzęstna lub kostna przegrody w miarę rozrastania się nie uzyskuje prostej linii. Idealnie prosta przegroda nosa jest u osób dorosłych rzadkością. Główną przyczyną skrzywienia przegrody są rozmaite urazy, także okołoporodowe. Mimo to do rzadkości nie należy sytuacja, kiedy pacjent nie przypomina sobie, aby doznał w przeszłości urazu, który mógłby spowodować skrzywienie.

 

Porównanie krzywej przegrody nosowej z poprawną przegrodą nosa

 

Skrzywienie przegrody nosa jest przez większość osób nieodczuwalne. Natomiast jeśli skrzywienie jest znaczne, może spowodować pogorszenie drożności jam nosa. Oddychanie nosem, zwłaszcza w nocy jest wówczas utrudnione, konieczne staje się dodatkowe oddychanie przez otwarte usta, w nocy częściej występuje chrapanie i bezdechy. Dodatkowo, oddychanie przez usta powoduje, że każda infekcja górnych dróg oddechowych znacząco się wydłuża, ponieważ co noc gardło jest wysuszane i podrażniane. Poza tym skrzywienie przegrody nosa może być przyczyną nawracających zapaleń zatok przynosowych. Może też być przyczyną występowania krwawień z nosa.

 

Czy krzywa przegroda nosowa jest niebezpieczna?

Układ oddechowy pełni w ludzkim organizmie bardzo ważną rolę. Dostarcza tlen do wszystkich komórek i pozbywa się szkodliwego dwutlenku węgla. Jednym z najważniejszych elementów tego układu jest nos. Jama nosowa ma za zadanie oczyszczać i ogrzewać wdychane powietrze. Krzywa przegroda nosowa znacząco utrudnia ten proces. Wprawdzie to zaburzenie anatomiczne nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla życia człowiek pozbawiony drożności nosa po prostu oddycha ustami – jednak powoduje szereg powikłań i różnego rodzaju dolegliwości.

Krzywa przegroda nosowa utrudnia prawidłowe dotlenienie organizmu. Objawy tej anomalii mogą być bardzo różne i często niecharakterystyczne. Jednym z najczęstszych jest przedłużający się katar. Często występują też zapalenia zatok, kataralne zapalenia uszu, a także wspomniane wcześniej chrapanie i bezdech senny. Osoby ze skrzywioną przegrodą nosową nieraz skarżą się na bóle głowy i uczucie zatkania nosa. Mogą też mówić w charakterystyczny, nosowy sposób.

 

Czy krzywa przegroda nosa może być przyczyną ciągłego kataru?

Przedłużający się, przewlekły i nawracający katar – zwykle wodnisty, nieprzechodzący w gęsty to jeden z podstawowych objawów krzywej przegrody nosowej. Osoby zmagające się z takimi dolegliwościami skarżą się na znacznie obniżoną jakość życia. Katar utrudnia im codzienne funkcjonowanie, powoduje problemy z koncentracją i poczucie „otępienia”.

 

Diagnoza i leczenie

Osoba podejrzewająca u siebie skrzywienie przegrody nosowej powinna udać się do laryngologa. Wcześniej może wykonać w domu prosty test: wydmuchać powietrze z jam nosa bezpośrednio na lusterko. Jeśli mamy do czynienia ze skrzywioną przegrodą, pozostawiony ślad będzie niejednakowy.

Jednak postawienie precyzyjnej diagnozy w gabinecie laryngologicznym wymaga użycia odpowiednich narzędzi. Badanie rynoskopem pozwala lekarzowi ocenić występowanie odchyleń i skalę zmian. Czasem konieczna jest pogłębiona diagnostyka – badanie endoskopowe lub tomografia komputerowa twarzoczaszki.

Zdarza się, że skrzywieniu przegrody nosowej towarzyszą inne anomalie, np. przerost małżowin nosowych czy polipy zatok. Podczas zabiegu operacyjnego lekarz jednocześnie usuwa wszystkie tego typu nieprawidłowości.

 

Kiedy operacja krzywej przegrody nosowej?

Krzywa przegroda nosowa wymaga leczenia operacyjnego. Zabieg chirurgiczny nazywany septoplastyką to jedyny skuteczny sposób na trwałe pozbycie się problemu. Najczęściej wykonuje się go w znieczuleniu ogólnym (narkozie), choć w niektórych przypadkach możliwe jest zastosowanie znieczulenia miejscowego.

Operację przegrody nosa zasadniczo wykonuje się u osób dorosłych, u których twarzoczaszka jest już w pełni ukształtowana. Istnieją jednak bezpośrednie wskazania do interwencji chirurgicznej także u dzieci i młodzież – szczególnie, gdy skrzywiona przegroda powoduje poważne dolegliwości, np. bezdech senny.

W zależności od stopnia skrzywienia, chirurg może zdecydować o wymodelowaniu bądź całkowitym usunięciu zdeformowanych struktur. Septoplastyka jest zabiegiem mało inwazyjnym, wykonywanym przez jamę nosa – bez konieczności przerywania ciągłości skóry. Trwa około 45 minut i kończy się założeniem szwów. Po tygodniu szwy są zdejmowane lub rozpuszczają się.

Warto w tym miejscu podkreślić, iż leczenie operacyjne znajduje zastosowanie wyłącznie wtedy, gdy skrzywiona przegroda nosowa powoduje dolegliwości i obniżenie jakości życia pacjenta. Niewielkie odchylenia od normy, które na to nie wpływają, nie wymagają leczenia. Tak naprawdę żadna twarz nie jest idealnie symetryczna. Delikatne odchylenia mogą się zdarzyć – nie zawsze są wskazaniem do operacji.

 

Ile kosztuje operacja przegrody nosa?

Operacja skrzywionej przegrody nosowej, wykonywana ze wskazania lekarza laryngologa, podlega refundacji z NFZ. Niestety, na zabieg w państwowych szpitalach trzeba czekać nawet 2 lata. Z tego względu wielu pacjentów decyduje się skrócić czas uciążliwych objawów i korzysta z usług prywatnych. Ceny zabiegów różnią się w zależności od stopnia skomplikowania, trzeba jednak liczyć się z wydatkiem kilku tysięcy złotych.

 

Czego nie wolno robić po operacji przegrody nosa?

Okres rekonwalescencji po operacji skrzywionej przegrody nosowej wynosi około 2 tygodni. W tym czasie pacjent powinien przede wszystkim odpoczywać. Należy unikać wysiłku fizycznego i przez 7 dni nie dźwigać ani nie schylać się gwałtownie. Istotnym wskazaniem pozabiegowym jest nawilżanie jam nosa i usuwanie zalegających skrzepów.

Aż do całkowitego wygojenia dobrze jest unikać sportów mogących powodować urazy, np. gry w siatkówkę, tenisa itp. Zalecenia te nie są jednak trudne do spełnienia i nie powodują znaczącego obniżenia jakości codziennego życia pacjenta. Po operacji pacjent dostaje zazwyczaj 14 dni zwolnienia lekarskiego.

 

Jak się oddycha po operacji nosa?

Mniej więcej po miesiącu od zabiegu pacjent zaczyna odczuwać poprawę – łatwiej mu się oddycha, przestaje chrapać i spać z otwartymi ustami. Kończą się przewlekłe katary, zapalenia zatok i bóle głowy. Co istotne, korektę przegrody nosowej wykonuje się raz w życiu. Nie ma konieczności powtarzania zabiegu. Pacjent odczuwa trwałą poprawę i znaczne podwyższenie jakości życia.