Plastyka podniebienia miękkiego
Skuteczne leczenie chrapania i bezdechów sennych
Jedną z częstszych przyczyn chrapania jest wydłużone, nadmiernie wiotkie podniebienie miękkie, któremu nierzadko towarzyszy przerost języczka. Zaburzona anatomia dróg oddechowych prowadzi do zapadania się struktur podniebienia podczas snu. W rezultacie światło cieśni gardzieli ulega zawężeniu, a przepływ powietrza przez drogi oddechowe zostaje zaburzony. Skutkiem tego stanu rzeczy jest uciążliwe chrapanie, ale też groźny dla zdrowia bezdech senny.
Plastyka podniebienia miękkiego to skuteczny sposób na pozbycie się problemu chrapania i bezdechów. Ten stosunkowo prosty i mało inwazyjny zabieg wyróżnia się wysoką skutecznością.
Plastyka podniebienia miękkiego – przebieg
Zabieg plastyki podniebienia miękkiego wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, rzadziej – dożylnym lub ogólnym. Jeśli pacjent nie jest w narkozie, pozostaje w pozycji siedzącej. Za pomocą specjalistycznego narzędzia lekarz nacina symetrycznie podniebienie miękkie ? wykonuje pionowe nacięcia na łukach podniebiennych.
Następnie skraca języczek – w tym celu odcina jego część dystalną, czyli koniec. Pozwala to na zmniejszenie objętości języczka oraz skrócenie podniebienia miękkiego. W tym czasie najczęściej wykonywany jest też zabieg radiochirurgiczny plastyki podniebienia miękkiego, który ma na celu jego usztywnienie. Pod błonę śluzową wprowadzane są specjalne elektrody, które w temperaturze 100°C emitują fale o częstotliwości radiowej. Wytworzone w ten sposób mikroblizny usztywniają tkanki, dzięki czemu podniebienie miękkie ma mniejszą skłonność do zapadania się.
Efektem zmniejszenia objętości wiotkich tkanek oraz usztywnienia podniebienia miękkiego jest poszerzenie cieśni gardła. W rezultacie światło dróg oddechowych pozostaje otwarte nawet podczas głębokiego snu, co skutecznie likwiduje problem chrapania i bezdechów sennych. Cała procedura trwa od 30 do 50 minut.
Zdarza się, iż nadmiar tkanki występuje także na łukach podniebiennych. W takich przypadkach konieczne może się okazać użycie elektrody tnącej w celu zmniejszenia ich objętości. Warto też wspomnieć, iż w praktyce laryngologicznej stosuje się też inne metody plastyki podniebienia miękkiego, m.in. koblację oraz implanty.
Konsultacje przed zabiegiem
Chrapanie może mieć różne przyczyny. Plastyka podniebienia miękkiego jest skutecznym, jednak nie jedynym sposobem na pozbycie się uciążliwego problemu. Właśnie dlatego przed zabiegiem należy skonsultować się z lekarzem. Laryngolog na podstawie badania oceni stan dróg oddechowych i wskaże najlepszą drogę postępowania. Uzyskanie pełnego obrazu klinicznego nieraz wymaga wykonania badania polisomnograficznego – przeprowadzonego przy użyciu specjalistycznej aparatury badania snu.
Leczenie bezdechu sennego i chrapania może też wymagać innych działań. W przypadku pacjentów zmagających się z uzależnieniami konieczne może być rzucenie palenia czy ograniczenie spożycia alkoholu. Jeżeli objawy mają swoje źródło w zaburzeniach hormonalnych, np. u kobiet po menopauzie, warto się skonsultować z innymi specjalistami. Plastyka podniebienia miękkiego wiąże się więc często ze zmianą stylu życia i nawyków.
Ważne! Na konsultacji przed wykonaniem zabiegu plastyki podniebienia miękkiego należy powiedzieć lekarzowi o:
- Uczuleniach na leki, szczególnie leki znieczulające,
- Zdiagnozowanych zaburzeniach krzepnięcia krwi lub pojawiających się w przeszłości trudnych do zahamowania krwotokach,
- Przyjmowaniu leków zwiększających ryzyko krwawienia (Acard, Warfin, Polocard, Acenokumarol itp.),
- Infekcjach przebytych w ciągu ostatnich 5 dni, opryszczce,
- Szczepieniu na WZW typu B lub przebytej żółtaczce bądź innych chorobach zakaźnych przenoszonych przez krew (HIV, HCV itp.),
- Przypadkach cofania się treści pokarmowych z gardła do nosa,
- Kobiety: spodziewanej w terminie zabiegu miesiączce, podejrzeniu ciąży lub braku krwawienia w terminie spodziewanej miesiączki.
W klinice Mille Medica koszt zabiegu plastyki podniebienia miękkiego to od 2200 do 2500 zł.
Badania i przygotowanie do zabiegu
Oprócz podstawowego badania laryngologicznego, plastykę podniebienia miękkiego poprzedza wykonanie morfologii krwi, INR, APTT oraz grupy krwi z oznaczeniem przeciwciał.
Pacjenci przyjmujący leki zmniejszające krzepliwość krwi muszą je odstawić 4 dni przed zabiegiem. W dniu zabiegu należy stawić się na czczo lub nie jeść i nie pić przynajmniej 3 godziny wcześniej.
Podstępowanie po zabiegu plastyki podniebienia miękkiego
W zależności od stanu pacjenta oraz zastosowanego znieczulenia procedura postępowania po zabiegu plastyki podniebienia miękkiego może się różnić. Najkrócej w klinice będą przebywali pacjenci, którzy zdecydowali się na znieczulenie miejscowe – podawane w formie aerozolu bezpośrednio na podniebienie. W klinice muszą oni spędzić po zabiegu około 1-2 godzin. W razie jakichkolwiek komplikacji lekarze szybko zareagują. Jednak w większości przypadków już tego samego dnia mogą wrócić do domu. Podobnie w przypadku znieczulenia dożylnego. Wskazany jest odpoczynek i unikanie wysiłku. Następnego dnia należy stawić się na wizycie kontrolnej.
Po znieczuleniu ogólnym pacjent przynajmniej dobę musi pozostać w klinice pod nadzorem lekarzy. Przez 24 godziny po zabiegu plastyki podniebienia miękkiego pacjent ma zakaz spożywania jakichkolwiek posiłków. Następnie przez 7 stosujemy dietę lekką i „miękką” – zupy, przeciery itp. Unikamy posiłków ostrych i bardzo gorących. Dyskomfort podczas jedzenia może utrzymywać się do 14 dni po zabiegu. Pacjent musi też liczyć się z dolegliwościami bólowymi i umiarkowanymi trudnościami z oddychaniem – także w nocy. Objawy te zniwelują leki przeciwbólowe, np. paracetamol, ibuprofen. Pełną sprawność oraz całkowity efekt pacjent osiąga po około 2 miesiącach od zabiegu. Nierzadko jednak uciążliwe objawy mijają znacznie wcześniej, a chrapanie i bezdech senny znikają.
Wszystkim naszym pozabiegowym pacjentom bezpłatnie przysługuje jedna wizyta u dietetyka oraz/lub logopedy (w zależności od zaleceń w indywidualnym przypadku) celem utrwalenia i wzmocniena efektów zabiegu.